Na de zware aardbeving voor de Russische oostkust is het trein- en vliegverkeer in Japan vanwege tsunamiwaarschuwingen verstoord.
Volgens de Japanse krant Nikkei zijn verschillende lijnen die Tokio met omliggende steden verbindt voorlopig onderbroken. Ook fabrieken sluiten de deuren, net als stations en supermarkten. Zowel reizigers als personeel worden geëvacueerd. De Shinkansen, de Japanse hogesnelheidstrein, zou wel nog rijden. Op dit moment is het toeristisch hoogseizoen in Japan.
In Japan werden eerder op de dag al bijna 2 miljoen mensen geëvacueerd. De autoriteiten hebben mensen aan de oostkust opgeroepen om naar hogergelegen gebieden te trekken vanwege het risico op tsunami’s.
Sterkste aardbeving sinds Fukushima
Een tsunami van 1,3 meter hoog heeft woensdag om 13.52 uur lokale tijd (6.52 uur Belgische tijd) een haven in de Japanse prefectuur Miyagi bereikt na de uitzonderlijk zware aardbeving voor de kust van het Russische schiereiland Kamtsjatka. Dat heeft de Japanse meteorologische dienst (JMA) gemeld.
Aan de kust van andere prefecturen werden vloedgolven tot 80 centimeter waargenomen, meldden lokale media. De meteorologische dienst handhaaft de waarschuwing voor golven tot 3 meter hoog en roept inwoners op om naar hogergelegen gebieden of evacuatiegebouwen te trekken, ondanks de enorme hitte. Volgens JMA werd woensdag in Tamba, in de prefectuur Hyogo ten noorden van Kyoto, een recordtemperatuur van 41,2 graden Celsius gemeten.
De tsunamiwaarschuwing zou nog een dag of zelfs langer van kracht kunnen blijven. Een tsunami kan zich in fasen opbouwen. Volgens een woordvoerder van de regering waren er aanvankelijk geen meldingen van slachtoffers of schade en waren er ook geen onregelmatigheden bij kerncentrales. De regering in Tokio heeft een crisiscomité aangesteld.
Volgens het Amerikaanse seismologische instituut (USGS) was de aardbeving de sterkste wereldwijd sinds de ramp in Fukushima in maart 2011 en waren er sinds het begin van de metingen slechts vijf sterker.
Stranden mijden
In Peru en op de Galapagoseilanden voor de kust van Ecuador, vinden “preventieve” evacuaties plaats voor een mogelijke tsunami. De autoriteiten vragen er om stranden en havens te mijden. Op de eilandengroep Frans-Polynesië kunnen eveneens golven tot 3 meter de kusten bereiken, net als in Chili.
In Indonesië worden bewoners van kustregio’s ook preventief geëvacueerd. Toch is er volgens het hoofd van de civiele bescherming geen paniek onder de bevolking. “De mensen hier zijn gewend aan natuurrampen”, klinkt het woensdag op een persconferentie. Op de Talaudeilanden zijn alle scholen gesloten. Het risico op een ernstige ramp zou in Indonesië wel laag zijn.
In Mexico wordt de bevolking intussen opgeroepen om weg te blijven van de stranden aan de Stille Oceaan. Boten mogen er niet uitvaren. Vloedgolven tot een meter hoog zijn volgens het tsunamiwaarschuwingscentrum niet uitgesloten. In Guatemala worden gelijkaardige instructies gegeven, maar daar zou het risico volgens het seismologisch instituut eerder gering zijn. Ook Colombia evacueert zijn kustgebieden woensdag, schrijft AFP. De maatregel geldt voor de departementen Chocó en Nariño.
In Nieuw-Zeeland waarschuwen de autoriteiten enkel voor “sterke stromingen en onvoorspelbare golfbewegingen”. De bevolking wordt opgeroepen om stranden, havens, riviermondingen en baaien te vermijden. “Er bestaat een risico voor zwemmers, surfers, vissers en alle personen die in de buurt van het water bevinden”, klinkt het.
Na de uitzonderlijke zware schok met een kracht van 8,8 om 11.24 uur lokale tijd (01.24 uur Belgische tijd) vonden de voorbije uren bij het Russische schiereiland Kamtsjatka nog meer dan twintig bevingen met magnitudes tussen 5 en 5,9 plaats (24 tussen 2.31 uur en 5.35 uur Belgische tijd).
Noodtoestand afgekondigd op Russische eilandengroep
In het noorden van de oostelijke Russische eilandengroep de Koerilen hebben de autoriteiten woensdag de noodtoestand afgekondigd. De havenstad Severo-Koerilsk is er overstroomd, na de uitzonderlijk zware aardbeving met een kracht van 8,8 voor de kust van het Russische schiereiland Kamtsjatka.
Na de uitzonderlijke zware schok met een kracht van 8,8 vonden bij het Russische schiereiland Kamtsjatka nog meer dan twintig bevingen met magnitudes tussen 5 en 5,9 plaats (24 tussen 2.31 uur en 5.35 uur Belgische tijd).
“De noodtoestand is uitgeroepen in het noorden van de Koerilen, waar vandaag een aardbeving en een tsunami hebben plaatsgevonden”, klinkt het in een verklaring van de overheid van de regio Sachalin. Alle inwoners zijn volgens de burgemeester van het district geëvacueerd.
Voorlopig is er alleen schade gemeld in de stad Severo-Koerilsk. De aardbeving voor de kust van Kamtsjatka was de zwaarste sinds 2011. Toen trof een beving met een kracht van 9,0 het noordoosten van Japan.