Waarom Peter De Roover na 12 dagen vaderschapsverlof al terugkeerde naar de Kamer

Peter De Roover zat na 12 dagen geboorteverlof alweer in de Kamer: 'Een begrotingsdebat hoor je als voorzitter voor te zitten.’ © BELGA/BELPRESS
Tex Van berlaer
Tex Van berlaer Journalist Knack

Van het gekrijs in de huiskamer naar het geschreeuw in de Kamer: na amper 12 dagen geboorteverlof zit parlementsvoorzitter Peter De Roover (N-VA) het begrotingsdebat voor. Is dat niet weinig? ‘Ik heb geen énkele dag geboorteverlof genomen’, zegt Georges-Louis Bouchez (MR).

Het begon woensdagochtend met felicitaties van premier Bart De Wever (N-VA) voor het ‘spartelende wonder’. Maar veel plezier heeft parlementsvoorzitter en kersverse vader Peter De Roover (N-VA) nog niet beleefd aan zijn terugkeer naar de Kamer. Tot tweemaal toe werd het debat over de begroting van 2025, een zitting van zo’n 15 uur, stilgelegd.

Het dubbele oponthoud kwam er door slim telwerk van de oppositie. Zowel ’s morgens vroeg als ’s avonds laat zag die dat de meerderheid niet aan het ‘quorum’ kwam, het vereiste aantal aanwezigen. Dat aantal staat op 76 van de in totaal 150 Kamerleden. Normaliter komt de Arizona-meerderheid daar vlotjes aan. Samen tellen N-VA, Vooruit, CD&V, Les Engagés en MR 82 zetels, inclusief de onafhankelijke Jean-Marie Dedecker.

Maar door enkele zieken, parlementsleden die naar het buitenland waren gereisd én de aanwezigheid van Pierre Kompany (Les Engagés) op het WK voor voetbalclubs, dat in de Verenigde Staten plaatsvindt, kwam Arizona tot tweemaal toe niet aan het quorum.

Woensdagavond, toen de oppositie een nieuwe stemming eiste, leidde dat tot bevreemdende taferelen. Zo moest N-VA-Kamerlid Michael Freilich binnengerold worden in een rolstoel. Hij had net daarvoor een medische ingreep ondergaan.

De Roover vroeg het parlement om de stemming zo snel mogelijk te laten plaatsvinden ‘om diens lijden niet langer te rekken dan nodig’. De stemming, die normaal gezien elektronisch verloopt, moest zelfs met handopsteking gebeuren – de parlementszitjes en de verbinding met het stemsysteem zijn niet aangepast voor rolstoelen.

Sinds 2023 hebben vaders en meeouders recht op 20 dagen geboorteverlof.

Jamais vu

Net daarvoor had de oppositie nog moord en brand geschreeuwd. Tijdens een eerste, mislukte stemming had MR-Kamerlid Mathieu Michel op het knopje van zijn afwezige partijgenoot Denis Ducarme gedrukt. ‘Scandaleux! Jamais vu en Belgique!’ foeterde PS-voorzitter Paul Magnette.

In de aanloop naar die stemming moest De Roover zelfs zijn hamertje bovenhalen. De reden: de tirade van Bouchez. Omdat die maar bleef roepen, zonder het woord te hebben gekregen, moest De Roover hem terechtwijzen. Een duidelijk geïrriteerde De Roover vroeg Bouchez ‘zich te voegen naar de orde van het parlement’. Verschillende Kamerleden namen hun smartphone boven om de clash te filmen.

‘Ik moet u eerlijk zeggen, collega’s,’ aldus De Roover, ‘deze cinema is een blamage voor dit huis.’

Die ochtend had CD&V-fractieleider Nawal Farih De Roover nog verwelkomd met de troost dat ‘het geroep hier misschien aangenamer is dan het gekrijs thuis’. Waarop De Roover: ‘Ik moet u tegenspreken. Het gekrijs thuis is aangenamer.’ En dat was nog vóór het hele circus op gang kwam.

Het doet de vraag rijzen: waarom zat De Roover al opnieuw op zijn stoel? De Kamervoorzitter kan immers een beroep doen op meerdere ondervoorzitters. Maar amper 12 dagen na de geboorte van zijn zoon was de echtgenoot van plaatsvervangend Antwerps burgemeester Els van Doesburg (N-VA) al opnieuw aan het werk.

Sinds 2023 hebben vaders en meeouders nochtans recht op 20 dagen geboorteverlof (wat losstaat van het ouderschapsverlof). De werkgever betaalt de eerste drie dagen het loon door, het ziekenfonds betaalt de rest.

De uitbreiding in 2023 sloeg, wellicht weinig verrassend, meteen aan. Cijfers van het RIZIV tonen het aan: in 2019, toen het maximale aantal nog 10 dagen betrof, namen vaders gemiddeld 6,82 dagen verlof (de cijfers laten de drie door de werkgever betaalde dagen buiten beschouwing). In 2023 was dat gestegen naar 15,11.

‘Defensie-uitgaven: het Belgisch compromis wordt een lelijk scharminkel’

Plichtsbesef

Maar dat is dus buiten Peter De Roover gerekend. ‘Of ik uit plichtsbesef terugkeer? Zo kun je het noemen, ja’, zegt hij tegen Knack. ‘Een begrotingsdebat hoor je als voorzitter voor te zitten.’ Maar ook… het quorum. Hoewel hij de Kamer voorzit, behoort De Roover officieel tot de N-VA-fractie, en telt hij dus mee wanneer de aanwezigen worden genoteerd.

In 2022 nam vicepremier Vincent Van Peteghem (CD&V) zo’n twee weken verlof, iets meer dan De Roover dus. ‘Hoewel ik het werk nooit helemaal kon loslaten,’ zegt hij, ‘zorgde het feit dat ik niet naar Brussel hoefde voor vergaderingen voor rust, waardoor ik voldoende bij vrouw en kind kon blijven’.

Aan het andere uiterste zit Georges-Louis Bouchez, die vorig jaar in januari voor het eerst vader werd. ‘Ik heb geen énkele dag geboorteverlof opgenomen’, zegt hij. ‘Het is super voor Peter De Roover dat hij twaalf dagen thuisbleef, maar zijn positie is moeilijk te vergelijken met de mijne als partijvoorzitter. De dag na de bevalling trokken de nieuwjaarsrecepties zich op gang. Daarna volgde de voorbereiding op de verkiezingscampagne. Meer nog, in de zes jaar dat ik voorzitter ben, heb ik geen enkele dag niet gewerkt.’

Donderdagochtend om 10 uur ging het debat verder.

5 procent van de Belgische ouders heeft een ouderschapsburn-out: ‘Veel vrouwen denken dat ze superwoman zijn’

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Content