Brussels gewest verliest ook de kredietlijn van ING

© Belga

Eind dit jaar verliest het Brussels gewest ook de kredietlijn van 500 miljoen euro van ING. Dat verneemt Belga woensdag uit goede bron, al ontkent ING zelf dat er al een beslissing is genomen. “Dit is geen detail”, benadrukt minister van Begroting Dirk De Smedt (Open VLD). Hij herhaalt dat het gewest een shutdown riskeert.

Eerder raakte bekend dat Belfius zijn kredietlijn ter waarde van hetzelfde bedrag dichtdraait. Maar nu heeft ook ING laten weten dat ook zijn contract dat op 31 december afloopt, niet wordt verlengd. Het Brussels gewest kampt met een zwaar begrotingstekort en wacht al anderhalf jaar na de verkiezingen op een nieuwe regering.
“Met het wegvallen van de kaskredietlijnen van zowel ING als Belfius verliest het Gewest in totaal één miljard euro aan liquiditeitsruimte. Dit is geen detail: zonder adequate vervanging riskeren we, zoals eerder gezegd, een shutdown waarbij het Gewest zijn facturen niet meer tijdig kan betalen”, reageert minister De Smedt. 


Hij probeert die boodschap naar eigen zeggen al enkele weken duidelijk te maken binnen de regering. “Ik hoop dat het bewustzijn van deze urgentie ook bij mijn collega’s doordringt. We moeten nú handelen. Alleen door een nieuwe geloofwaardige financiële strategie en een meerjarig budgettair plan waarin we het deficit structureel verminderen, kunnen we de continuïteit van onze dienstverlening en de stabiliteit van Brussel waarborgen”, luidt het.


Bij de bank valt intussen te horen dat er nog geen beslissing is gevallen over het eventuele niet verlengen.


Op de oppositiebanken vraagt N-VA intussen dat de commissie Financiën zo snel mogelijk bijeenkomt om te kunnen ingrijpen. “Het Brusselse beleid van de voorbije jaren heeft ons in deze situatie gebracht: de kredietlijn van ING verdwijnt en toont opnieuw aan dat er jarenlang verkeerd is omgegaan met de financiële middelen van het Gewest. Dit is onaanvaardbaar en vraagt om onmiddellijke actie,” aldus fractieleider Gilles Verstraeten.


Bij Vlaams Belang waarschuwt parlementslid Bob De Brabandere voor een domino-effect, waarbij het hele land, maar in de eerste plaats de Vlaamse en Brusselse middenklasse, getroffen zal worden. Hij roept de Nederlandstalige partijen op niet langer in Brussel te onderhandelen zonder Vlaamse meerderheid aan tafel. Indien de Franstalige partijen eender welke Nederlandstalige meerderheid niet respecteren, dan moet volgens hem de federale regering ingrijpen.

Partner Expertise