Na bijna 20 uur vergaderen heeft de regering een akkoord bereikt over de federale begroting. Dit zijn de maatregelen die daarin staan.
De federale regering heeft maandag, na een onderhandelingsronde van zowat 20 uur, een akkoord bereikt over een begrotingsinspanning van 9,2 miljard euro tegen 2029. Een van de maatregelen is om een ‘centenindex’ door te voeren in 2026 en 2028, waarbij alle lonen slechts geïndexeerd zullen worden tot 4.000 euro. De accijnzen op aardgas gaan omhoog, die op elektriciteit omlaag.
De Wever zei tijdens een persconferentie maandagochtend dat het “een bijzonder pittige oefening” is geweest.
Maar de regering vond na zowat 20 uur onderhandelingen zondag en maandagnacht toch een akkoord van 9,2 miljard euro tegen 2029.
Gezien de omvang sprak De Wever van een “soort tweede regeerakkoord”.
De regering vond voor 2,7 miljard euro aan besparingen.
Een belangrijke maatregel daarbij is de invoering van een ‘centenindex’ in 2026 en 2028. Zo zullen alle lonen geïndexeerd worden tot een (bruto)bedrag van 4.000 euro. Voor het gedeelte boven 4.000 zal een ‘haircut’ toegepast worden: dat gedeelte wordt niet geïndexeerd. De maatregel levert een budgettaire winst van 800 miljoen euro op, maar ook 800 miljoen euro voor competiviteitswinst van bedrijven. De lonen van ministers en parlementsleden zullen de rest van de legislatuur niet geïndexeerd worden.
De ’terug naar werk’-maatregelen van minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke voor langdurig zieken moeten 1,9 miljard euro opleveren. Daarnaast is er 1,3 miljard euro gevonden in consumptie. Een echte btw-verhoging op aardgas komt er niet, wel zullen de acijnzen op gas verhoogd worden. Voor elektriciteit gaan de accijnzen omlaag.
Aan inkomstenzijde vindt de regering-De Wever 2,1 miljard euro. De belangrijkste maatregel daarbij is de verdubbeling van de effectentaks voor wie meer dan 1 miljoen euro op zijn rekening heeft staan. Er komt ook een bankentaks die 150 miljoen euro moet opbrengen. Daarnaast voert de regering ook een ‘pakjestaks‘ in voor pakjes van buiten Europa.