Rik Devillé noemt verkiezing paus Leo XIV ‘pijnlijk’

Rik Devillé: ‘Vorige week belde een meneer van 86 me vanuit zijn auto. Hij stond aan de kant van de weg. Ik hoorde hem huilen. Zijn vrouw en kinderen mochten zijn verhaal niet horen.’ © Thomas Nolf

‘Pijnlijk’ en ‘een gemiste kans’. Dat zegt priester op rust Rik Devillé, van de vzw Mensenrechten in de Kerk, vrijdag in een reactie op de verkiezing van paus Leo XIV. ‘Hadden ze, van al die 133 kardinalen, nu echt niemand kunnen kiezen die geen dossier heeft van schuldig verzuim?’, vraagt Devillé zich af.

Devillé verwijst naar de brief van de Amerikaanse organisatie van slachtoffers in de kerk SNAP. Die reageerde al ‘met grote bezorgdheid’ op de verkiezing van Robert Prevost tot paus Leo XIV. Volgens SNAP heeft de paus immers in het verleden misbruik van slachtoffers toegedekt. De organisatie schreef daarover nog een brief naar paus Franciscus en bracht ook de secretaris van de paus op de hoogte.  ‘Hadden ze, van al die 133 kardinalen, nu echt niemand kunnen kiezen die geen dossier heeft van schuldig verzuim?’, vraagt Devillé zich af. ‘Zeker als je weet dat paus Franciscus het had over nultolerantie.’ En ook: ‘ze waren op voorhand verwittigd’.  ‘Ik kan alleen maar besluiten wat ik eerder heb gezegd, een kerk betreedt u op eigen risico. Het recht geldt daar niet. Verweer is niet mogelijk’, voegt Devillé daar nog aan toe.

Partner Content