Vitória Guimarães: conquistadores, een nieuw bestuur en een ex-rouche

© Belga Image

Vanavond om 18 uur speelt Standard haar eerste Europa Leaguematch van het seizoen tegen het Portugese Vitória Guimarães. Hier volgt wat u moet weten over de eeuwige Portugese subtopper.

De geboorte van Portugal

Aqui nasceu Portugal (‘Hier werd Portugal geboren’) staat er op een van de oude torens in de binnenstad van Guimarães. De reden is eenvoudig: de eerste Portugese koning, Alfons I de Veroveraar, werd er geboren op 25 juli 1109. Hij was degene die het huidige Portugal onafhankelijk verklaarde van León-Castilië in 1139. Saillant detail: de koningin van León-Castilië was zijn moeder. Hij vestigde daarna dus de nieuwe Portugese dynastie en kreeg de veelbeduidende bijnaam ‘de Veroveraar’. Het is daarom ook dat de plaatselijke voetbalploeg de ‘conquistadores’ (‘Veroveraars’) worden genoemd.

Boze fans na kwalificaties

Drie kwalificatieronden moest de Vitória overbruggen om zich te kunnen plaatsen voor de groepsfase van de Europa League. Maar vooral de manier waarop ze zich plaatsten voor de kwalificaties is een zeer bijzonder verhaal. Net zoals in België mag Portugal vijf afgevaardigden sturen naar de Europese competities. Vitória kon de vijfde plaats pas op de allerlaatste speeldag veilig stellen met een 1-3 overwinning op het veld van Moreirense.

Wat een dag vol vreugde moest zijn, ontaardde jammerlijk genoeg in een nachtmerrie voor de club. Onmiddellijk na de match keerden de supporters zich namelijk tegen het bestuur, omdat de voorzitter verdacht werd van fiscale fraude. Het bestuur reageerde snel, nam al een week later ontslag en schreven verkiezingen uit voor de nieuwe voorzitter. Die werd uiteindelijk pas eind juli verkozen, wat problematisch was voor de werking van de club, want de trainer vertrok naar Sjachtar Donetsk en er leken voorlopig nog geen nieuwe spelers aangekocht te kunnen worden.

Voor een nieuwe trainer kon de oude voorzitter wel nog regelen (het werd Ivo Vieira van… Moreirense), maar nieuwe spelers waren te moeilijk. Daarop was het wachten tot midden augustus, maar toen was de competitie al begonnen. Vieira stond naar eigen zeggen voor zijn ‘moeilijkste opdracht uit zijn carrière’. In de kwalifiactierondes werd dan vlot gewonnen van het Luxemburgse Esch, Ventspils uit Litouwen en Steaua Boekarest, maar in de eigen competitie loop het niet. Vitória staat pas tiende met 6/15, maar wist vorig weekend wel met 5-1 te winnen van Rio Aves. De ommekeer zou wel eens in de maak kunnen zijn.

Twee oude bekenden (of helemaal niet..)

Vitória is een vaste klant in de subtop van de Portugese competitie. Sporting, Porto en Benfica bezetten traditioneel de eerste drie plaatsen en dan is het strijden tegen Braga voor die twee daar net onder. Jaarlijks weet het wel enkele goede spelers binnen te halen, maar echt scoren in de Europa League is hen nog niet gegund. Het hoogste dat ze tot nog toe bereikten was de kwartfinale in 1987. Sindsdien werd enkel nog in de groepsfase gespeeld.

Naar wie is het uitkijken bij de Conquistadores? Vooral naar twee spelers die revanche komen nemen op Standard en coach Michel Preud’homme. Zo voetbalde de huidige Portugese rechtsbuiten Rochinha tussen 2015 en 2017 twee seizoenen voor de Rouches, maar speelde daarin slechts twee matchen… Een andere (oude) bekende is Mikel Agu. Alhoewel, bekend? Het zou sterk zijn als u hem nog herinnerde, want de Nigeriaan speelde één seizoen op uitleenbasis van Porto bij Standard maar kwam daarin maar twee keer in actie. De toenmalige Club-coach Michel Preud’homme zag er geen potentieel in.

Geen Europeanen

Vitória heeft ook nog een opmerkelijk record op haar naam: in de basisopstelling voor de Europa Leaguewedstrijd tegen RB Salzburg op 14 september 2017 stond geen enkele Europeaan. Het elftal bestond uit vier Brazilianen, twee Colombianen, een Venezolaan, Uruguayaan, Peruaan, Ghanees en Ivoriaan. Daarmee is Vitória het eerste team dat zonder Europeaan startte in de Europa League.

Lees ook:

Saint-Etienne hoopt zich te lanceren in Gent

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Content