Vier media-watchers geven beurtelings hun mening over de voetbalactualiteit : Gui Polspoel (Canal+), Peter Vandenbempt (VRT-radio), Dirk Deferme (VTM) en Frank Raes (VRT-tv). Deze week blikt Frank Raes terug op de voorbije week.

Het kampioenschap zit erop. Blij dat het voorbij is ?

Frank Raes : Het was natuurlijk te vroeg afgelopen. Anderlecht is véél te laat op gang gekomen. Stel dat Anderlecht vanaf het begin zo gespeeld had, dan hadden we, denk ik, een zeer straf kampioenschap kunnen hebben. Veel ploegen zijn tegengevallen : Genk, Anderlecht… Als die een beetje naar hun waarde hadden gespeeld, zouden we een boeiender kampioenschap gehad hebben. Nu was Club al rond nieuwjaar virtueel zeker van de titel. Er zijn altijd ook wel verrassingen, zoals Gent bijvoorbeeld, dat een periode fantastisch speelt, maar dan weer de stomste dingen doet en van KV Mechelen verliest. Zeer wisselvallig, zoals Genk ook. Dan denk je : ze zijn erdoor, hup, vallen ze weer terug. Zo is het een beetje veel geweest. Alleen Lokeren en Lierse hebben een goed seizoen gespeeld, zeker naar hun mogelijkheden. En zeker Lierse, want dat is geen superploeg. Alleen van Lokeren kan je zeggen dat het boven de verwachtingen is uitgestegen, behalve dan op het einde.

Kortom : veel meer tegenvallers dan meevallers ?

Ik ga het nu niet negatief voorstellen, maar wat maakt een goed kampioenschap ? Dat het boeiend is, spannend. Brugge was kampioen met nieuwjaar en dat is niet goed voor een kampioenschap. Veel ploegen zijn wisselvallig geweest. En onderin, met al die vereffeningen… Dat heeft natuurlijk óók een soort spanning gegeven, dat overleven of niet overleven. Maar dat is een negatieve spanning, behalve bij KV Mechelen, waar ze dat helemaal ten gunste hebben kunnen keren met massa’s volk, mensen die dankbaar zijn dat ze overleven, terwijl ze toch naar derde klasse gaan. ( Lacht.) Perceptie speelt een enorme rol. Zakken en dankbaar zijn : fantastisch ! Het leven kan mooi zijn.

Volgend seizoen ook nog als we met zijn allen naar Eupen moeten rijden ?

Of we nu naar Eupen rijden of naar La Louvière of Moeskroen, dat maakt allemaal niet veel uit. Ik vind dat wel fijn, dat er iets exotisch gebeurt. Vraag aan de eerste de beste voetbalkenner om alle tweedeklassers op te noemen en hij zal er moeite mee hebben.

Ga je gang.

Nee, ik kan dat niet. Allez, ik kan dat wél. Ik wil maar zeggen : de laatste paar jaar is dat een amalgaam geworden van nieuwe ploegen, fusieploegen, en ik vind dat wel tof, maar of ze het kunnen volhouden, dat is een andere vraag. Of ze promoveren of niet, daar maak ik me niet druk in. Maar als die mensen goed hun best doen, kan ik daar niks op tegen hebben. Het dunt zichzelf wel uit. Binnen dit en vijf, zes jaar moet het allemaal op zijn plooi komen.

Een tweedeklasser kan ook beslissen géén licentie voor eerste klasse aan te vragen, zoals in het basket gebeurt, waar clubs de promotie weigeren omdat ze het financieel niet aankunnen.

Ze lopen liever met hun kop tegen de muur, hé. Telkens als er een ploeg promoveert, hoor je dat ze zeven, acht spelers bij zullen moeten kopen. En dat gebeúrt dan ook. Wat kan je daar tegen hebben ? Bergen heeft het uiteindelijk niet slecht gedaan.

Trond Sollied heeft bijgetekend. Eindelijk, of zeg je : dit is een non-item geweest al die maanden ?

Ik vind : die mens heeft het recht om zijn contract tot in de puntjes goed af te sluiten. Als hij er inderdaad een clausule in wil dat hij volgend jaar kan opstappen, vind ik dat zijn goed recht. Natuurlijk speelt hij het goed, want hij is kampioen en ze winnen ongeveer alle individuele prijzen. Die mens heeft dus een zekere macht en hij staat bekend als een heel goede trainer. Dan mag hij het zo spelen, vind ik. Als er inderdaad geld is gepakt op spelers, dat is wat anders natuurlijk. Maar of dat waar is, dat weet ik niet en dat zullen we ook niet direct weten.

Zondag is er nog de bekerfinale. Om naar uit te kijken ?

Mja, misschien wel. Ik vind het wel eens tof dat het niet de grote ploegen zijn. Voor ploegen als Sint-Truiden en La Louvière betekent het nog iets de beker te winnen. Het gaat fijn zijn, met die volksverhuizingen ook, dat is echt wat een bekerfinale moet zijn, vind ik. Sint-Truiden is favoriet, van mij mag het wel winnen, Danny Boffin op zijn oude dag, maar zo slecht is La Louvière ook niet.

Na de finale volgen er nog twee interlands : in Bulgarije en thuis tegen Andorra. Aimé Anthuenis, zei hij in de krant, gaat door met Gaby Mudingayi. Terecht ?

Er is niet zoveel keus op die plaats. Ik vind dat hij het tegen Polen niet slecht heeft gedaan. Is sterk in de duels en geeft zijn bal af, maar het zal nu natuurlijk drie keer sneller gaan. Ik had – ik mag dat misschien niet zeggen – toch Simons daar gezet en De Boeck vanachter. Maar die is nu toch geopereerd, dus daar is geen sprake van. Bovendien blijkt er daar ( tussen Anthuenis en De Boeck, nvdr) toch iets gebroken te zijn. De Boeck is geen wereldvoetballer, maar hij zal zijn plan wel trekken. Dan kan je Simons op het middenveld zetten en heb je de ervaring die je met Mudingayi niet hebt. Het is toch wel een risico.

Als het De Boeck niet kan zijn, wie zet jij dan centraal achterin ?

Je hebt Valgaeren, die altijd geblesseerd is, en Van Buyten. Twee goede spelers, maar geen spelers die gestructureerd voetballen. Zij geven geen organisatie aan een verdediging, en dat doet De Boeck op zijn manier wél. Allez, ik ga hier de lof van De Boeck niet zingen, op den duur gaan ze denken dat ik zijn manager ben. Simons kan ook leiding geven, op zijn manier. Eigenlijk hebben ze Simons nodig op het middenveld én vanachter. Dan moet je een oplossing vinden, hé. Die zie ik niet direct. Maar Anthuenis is er dag en nacht mee bezig, hij zal wel weten wat hij doet. Ik vind dat Mudingayi tegen Polen niet ontgoocheld heeft. Anthuenis kan hem moeilijk testen en hem dan, als hij goed presteert, wegsturen. Het is de logica zelf dat hij ermee doorgaat, maar of het lukt is een heel andere vraag. Laat ons zeggen dat ik gematigd vertrouwen heb. Als je thuis 0-2 verliest van Bulgarije, is het niet logisch dat je ginder gaat winnen, hé.

Porto won de Uefabeker ten koste van Celtic.

Ik denk dat Porto toch wel de beste ploeg was. Het verschil met de Champions League is groot. Ik denk niet dat deze twee ploegen daar de kwartfinales zouden halen. Alleen Deco, die Braziliaanse Portugees, dat is grote klasse. Chapeau. Hoe hij de beslissing afdwingt, die assists, amai… Hij gaat nu blijkbaar ook in de Portugese nationale ploeg aantreden, tot groot ongenoegen van Figo en Rui Costa, die vinden dat hij geen echte Portugees is. Maar de bondscoach is ook een Braziliaan, Scolari, ex-wereldkampioen met Brazilië, dus die kent de weg. Er moeten, vind ik, meer voetballers als Deco opgesteld worden.

Valgaeren pakte al na zeven minuten een gele kaart, op de middenlijn. Wat vond je van hem ?

Hij maakt het bij Celtic, maar in de nationale ploeg heb ik hem nog nooit super zien spelen. Mij moet hij nog altijd overtuigen. Er moeten er nog zijn die dat kunnen. Ik vond hem gewoon in de finale. Hij had het moeilijk, had ook rood kunnen pakken. Maar ik vind het fantastisch dat er een Belg slaagt in dat andere soort voetbal dat in Schotland gespeeld wordt.

Tot slot, AC Milan-Juventus, finale Champions League. Wat verwacht je ?

Dat kan alle kanten uit. Twee ploegen die elkaar ongelooflijk goed kennen, spelers ook, en dat is niet altijd aanleiding voor een goede wedstrijd. Ik hoop dat er vroeg gescoord wordt en dat het ontploft. Juventus was fantastisch tegen Real, zowel uit als thuis. Hun middenveld kan zo’n tempo maken, dat het zelfs Real verstikte. Maar in de tweede ronde heeft Juventus thuis verloren van Manchester United met 0-3 ! En Real speelde Manchester helemaal weg. Het is de ploeg die op die dag net in vorm is, die het haalt.

Had jij deze twee ploegen tot een plaats in de finale in staat geacht ?

Ja, vooral Milan wel. Het had Real in de tweede ronde overwonnen met 1-0 en het bijna overklast. Milan heeft enorm veel talent, de grootste kern ook van allemaal. Tegen de dertig toppers, en dan mag Rivaldo niet eens meedoen.

Is het een goed Champions Leaguejaar geweest ?

Vind ik wel. De eerste vijfenveertig minuten van Real-Manchester was van het beste wat er de laatste tien, vijftien jaar te zien is geweest.

door Jan Hauspie

‘Naar derde zakken en dankbaar zijn : fantastisch ! Het leven kan mooi zijn.’

Reageren op dit artikel kan u door een e-mail te sturen naar lezersbrieven@knack.be. Uw reactie wordt dan mogelijk meegenomen in het volgende nummer.

Partner Expertise