Sinds de Omloop Het Volk in 2009 de Omloop Het Nieuwsblad werd, presteerde geen renner er constanter dan Greg Van Avermaet. (zie grafiek) Vorig jaar werd de Oost-Vlaming echter het slachtoffer van de zogenaamde vloek van de Omloop. Die zegt dat de winnaar van de Belgische openingskoers ruim een maand later tekort zal schieten in de Ronde van Vlaanderen – Van Avermaet raakte door zijn crash zelfs niet aan de finish.
Sinds de eerste Omloop in 1945 heeft dan ook nog nooit iemand de dubbel gerealiseerd. Even opvallend: vanaf 2000 hebben zelfs alleen Peter Van Petegem en Sebastian Langeveld, als winnaar van de Omloop, een topvijfplaats in de Ronde behaald, respectievelijk als derde in 2002 en vijfde in 2011.
Om in Vlaanderen Mooiste meer kans op winst te hebben, eindig je beter als tweede, zoals Peter Sagan vorig jaar, of zoals Tom Boonen in 2012 en 2005. Al is ook dat geen garantie: Van Avermaet en Niki Terpstra werden in 2014 en 2015 tweede in Gent, en strandden begin april in Oudenaarde op dezelfde plaats.
Zegevieren in de Omloop en in Parijs-Roubaix, dat is wél al gebeurd. Maar slechts drie keer: Eddy Merckx in 1973, Franco Ballerini in 1995 en Johan Museeuw in 2000. Niet toevallig met de laatste dubbelslag in 2000, want sindsdien pieken renners nog veel meer doelgericht naar april – en dan is topconditie eind februari uit den boze.
Vanaf de eeuwwisseling stonden slechts twee winnaars van de Omloop datzelfde jaar dan ook op het podium van de Helleklassieker: Juan Antonio Flecha zegevierde in 2010 in Gent en werd derde in Roubaix, net als Thor Hushovd in 2009.
Ook met het oog op succes in de andere voorjaarsmonumenten blijkt vroeg gewin in de Omloop kattengespin. Alleen Merckx (1971) en Roger De Vlaeminck (1979) realiseerden de dubbel met Milaan-Sanremo. De Kannibaal (1971 en 1973) is, samen met Frank Vandenbroucke (1999), ook de enige die de Omloop en Luik-Bastenaken-Luik in hetzelfde jaar won. En de enige die de Vlaamse openingskoers en de Amstel op zijn naam schreef (1973).
Opvallend ook: Jan Raas, Mister Amstel Gold Race, was tussen 1977 en 1982 elk jaar de beste in de Nederlandse klassieker. Slechts één keer niet: in 1981, toen hij eerder de Omloop had gewonnen…
KLEINERE VLOEK
De vloek op de winnaars van Kuurne-Brussel-Kuurne is iets minder uitgesproken: Noël Foré (1963), Raas (1983), Edwig Van Hooydonck (1989) en Andrei Tsjmil (2000) wonnen KBK én de Ronde van Vlaanderen in hetzelfde jaar. Maar ook hier hetzelfde (piek)fenomeen als bij de Omloop: sinds de eeuwwisseling raakten de triomfators in de ezelsgemeente nooit dichter dan een zevende stek in Vlaanderens Mooiste: George Hincapie in 2005 en Tom Boonen in 2014.
Een zege in Kuurne biedt in Parijs-Roubaix nog minder kans op succes: alleen Boonen realiseerde, in 2009, ooit de dubbel. En na 2000 behaalde verder alleen Hincapie, als winnaar van KBK, nog een topvijfplaats in de Hel (tweede in 2005).