Verkiezingen Nederland: D66 op weg naar grote overwinning, Wilders teleurgesteld, Timmermans stapt op

Rob Jetten van D66
Rob Jetten van D66 © Belga

D66 wordt volgens de exitpolls de grootste partij in Nederland met 27 zetels, PVV haalt 25 zetels.

D66, met lijsttrekker Rob Jetten, wordt op 27 zetels geraamd. De partij, die tot nu toe in de oppositie zat, boekt daarmee een opvallend grote vooruitgang in vergelijking met de 9 zetels in 2023. Jetten lijkt daarmee te worden beloond voor een positieve campagne.

De PVV van Geert Wilders zou 25 zetels krijgen. Dat zijn er twaalf minder dan twee jaar geleden, toen de extreemrechtse partij de verrassend grote winnaar van de verkiezingen was.

Peilingbureau Ipsos I&O beklemtoont wel dat de exitpoll een foutenmarge heeft van maximaal twee zetels. De overwinning van D66 is dus nog geen absolute zekerheid. Als het resultaat wordt bevestigd, zou het wel de eerste keer zijn dat D66 de grootste partij van Nederland wordt.

Nog volgens de exitpolls zou de rechts-liberale VVD 23 zetels halen. Dat is een achteruitgang met één zetel voor de regeringspartij, maar wel een beter resultaat dan op basis van de peilingen was verwacht.

Ook de andere partijen die (tijdelijk) deel uitmaakten van de regering-Schoof lijden verlies. De landelijke partij BBB zakt van zeven naar vier zetels. NSC wordt zelfs volledig van de kaart geveegd. De partij haalde in 2023 nog 20 zetels binnen, maar komt nauwelijks twee jaar later op nul stuks uit.  
GroenLinks-PvdA zet met 20 zetels (-5) een tegenvallend resultaat neer. De christendemocratische CDA zit aan 19 verkozenen (+14).

Wilders teleurgesteld

De partij van Wilders lijkt woensdag een van de grootste verliezers te zijn van de verkiezingen voor de Tweede Kamer. De PVV zou volgens de exitpolls dalen van 37 naar 25 zetels, en dus zowat een derde van haar zitjes verliezen.

‘De kiezer heeft gesproken. We hadden op een andere uitslag gehoopt maar onze rug rechtgehouden’, zo reageert hij. ‘We zijn strijdvaardiger dan ooit en nog steeds de tweede en misschien wel grootste partij van Nederland.’

PVV was na de verkiezingen van 2023 als grootste partij in de coalitie gestapt, maar die regering heeft geen grote verwezenlijkingen kunnen voorleggen. Na minder dan een jaar trok Wilders de stekker uit de regering-Schoof.

Timmermans stapt op

De Nederlandse politicus Frans Timmermans heeft zich teruggetrokken als leider van de linkse alliantie GroenLinks-PvdA. Dat heeft hij woensdagavond bekendgemaakt in een korte toespraak. De exitpolls wijzen op een teleurstellend resultaat voor zijn partij.

‘Ik ben enorm teleurgesteld in onze uitslag’, zo spreekt Timmermans zijn aanhangers toe. ‘Ik ben er niet in geslaagd voldoende mensen te overtuigen’, vervolgt hij. ‘Daarvoor neem ik de volledige verantwoordelijkheid.’

‘Het is dus tijd dat ik een stap terug doe en dat ik de leiding van onze beweging overdraag aan de volgende generatie.’

De gewezen Eurocommissaris Frans Timmermans had gehoopt van GroenLinks-PvdA de grootste fractie in de Tweede Kamer te maken. De exitpolls plaatsen de linkse alliantie pas op de vierde plaats, met een verlies van vijf zetels (van 25 naar 20).

Partner Expertise