Karol Nawrocki heeft de tweede en beslissende ronde van de Poolse presidentsverkiezingen gewonnen. Dat hebben verschillende Poolse media, waaronder Rzeczpospolita en Gazeta Wyborcza, maandagochtend om 5.30 uur bekendgemaakt nadat alle stemmen geteld zijn. Nawrocki haalde 50,89 procent van de stemmen. Zijn pro-Europese uitdager Rafal Trzaskowski strandde op 49,11 procent.
Nawrocki haalde 10.606.628 stemmen, tegenover 10.237.177 stemmen voor Trzaskowski. Het verschil komt dus neer op bijna 370.000 stemmen. De opkomst lag hoog met 71,6 procent. De 42-jarige Nawrocki kwam als onafhankelijke op, maar geniet de steun van het populistische Recht en Rechtvaardigheid (PiS).
Nawrocki, die historicus is, volgt uittredend president Andrzej Duda op, die ook uit het PiS-kamp komt. De Poolse premier Donald Tusk hoopte met Trzaskowski, de burgemeester van Warschau, een president uit eigen rangen te verzekeren.
Dat is nu mislukt. Tusks Burgercoalitie zal het naar verwachting de komende jaren moeilijk krijgen om de geplande hervormingen door te voeren. In het Poolse semi-presidentiële systeem beschikt de president over een wetgevend veto. Duda gebruikte dat instrument de afgelopen jaren meermaals om democratische hervormingen van de regering tegen te houden.