De mogelijkheid om een Nederlandse centrumregering met zowel de rechts-liberale VVD als de linkse alliantie GroenLinks-PvdA te vormen lijkt ‘afgevallen’. Dat had informateur Sybrand Buma vrijdag meegedeeld. Hij nuanceerde zijn uitspraak naderhand, door te stellen dat hij zich daarvoor baseerde op het verslag van de verkenner en dus niet op nieuwe informatie. Er is nog geen definitieve streep getrokken door de mogelijkheid.
Buma deed de uitspraak na afloop van formatiegesprekken tussen de partijleiders van de progressief-liberale partij D66 (Rob Jetten) en de christendemocratisch CDA (Henri Bontenbal).
Nadat Nederlandse media de verklaring hadden opgepikt, heeft de informateur wel een mededeling verspreid om de uitspraak te nuanceren. Daaruit blijkt dat zijn conclusie niet gebaseerd is op nieuwe ontwikkelingen. Er is wel sprake van een patstelling tussen VVD en GroenLinks-PvdA en er is ’tot op heden geen reden’ om ‘aan te nemen dat dat is veranderd’, zo klinkt het.
Volgens de omroep NOS wil Buma nog gesprekken voeren met verschillende fractievoorzitters, waaronder ook die van de VVD en GL-PvdA. ‘Pas op basis daarvan zal ik mijn conclusie trekken.’
Een brede centrumcoalitie van D66, CDA en ook VVD en GroenLinks-PvdA droeg de voorkeur weg van D66-leider Rob Jetten, die in oktober de parlementsverkiezingen had gewonnen. Maar VVD had tijdens de campagne al duidelijk gemaakt niet samen met GroenLinks-PvdA in de regering te willen zitten. Buma zegt nu dat de blokkade van VVD wellicht niet meer zal verdwijnen. ‘Die is er en blijft er’, zo klinkt het.
De informateur zal nu moeten kijken naar andere opties. Hij werkt eerst samen met Jetten en Bontenbal nog verder aan een inhoudelijke tekst waarin ook andere partijen zich moeten kunnen herkennen.
VVD is voorstander van een rechtse coalitie waar ook de rechts-populistische partij JA21 deel van uitmaakt. Maar die formule beschikt maar over 75 van de 150 zetels in de Tweede Kamer, wat dus net te weinig is voor een meerderheid. Buma wilde vrijdag nog niet zeggen of samenwerking met JA21 nu de belangrijkste optie wordt. ‘Ik zit nog in de fase dat ik echt alle mogelijkheden dichterbij probeer te brengen.’