De vakbonden bij het spoor hebben de stakingsaanzegging ingediend voor de actieweek eind deze maand. Concreet zal er gestaakt worden van zondagavond 25 januari om 22 uur tot vrijdagavond 30 januari 22 uur. Hoe groot de impact voor de reiziger zal zijn, valt af te wachten. Er geldt bij de NMBS een minimumdienst maar details over welke treinen rijden en welke niet zullen pas enkele dagen voor aanvang bekendgemaakt worden.
De aanzegging dekt alle personeelsleden gedurende de vijf actiedagen. Het zou wel de bedoeling zijn om de verschillende personeelscategorieën op verschillende dagen te laten staken, maar details daarover zijn er nog niet, zegt Koen de Mey van ACV Transcom donderdag.
Na het indienen van de stakingsaanzegging is er nog overleg voorzien met de directie, maar aangezien de actie gericht is tegen het regeringsbeleid valt daar niet veel van te verwachten.
Vaste benoemingen
De vakbonden protesteren met hun actie tegen het wetsontwerp van minister van Mobiliteit Jean-Luc Crucke, dat net voor de kerstvakantie werd goedgekeurd door de federale regering. Dat ontwerp maakt een einde aan de vaste benoeming bij spoorbedrijven NMBS en Infrabel vanaf juni 2026. “Voor ons is de statutaire aanwerving een belangrijke garantie voor veiligheid bij het spoor”, aldus De Mey. “Het zorgt ervoor dat knowhow binnen het bedrijf blijft en beschermt ook een werknemer die uit veiligheidsoverweging ingaat tegen het order van zijn overste. Iemand die niet vastbenoemd is, zal misschien anders reageren uit vrees dat hij zijn job zou kunnen verliezen.”
In het wetsontwerp is ook een wijziging van het sociaal overleg voorzien. De gekwalificeerde tweederdemeerderheid -die tot nu vereist was voor belangrijke beslissingen in het paritair comité- kan in de toekomst worden omzeild. Finaal zou HR Rail dan alleen kunnen beslissen, zonder goedkeuring van minstens een van de vakbonden. “De consequenties zijn enorm: op die manier zou men alles kunnen beslissen, over uurroosters, annualisering van de arbeidstijd,…”, vreest ACV Transcom.
De vakbonden stellen zich ook vragen bij de juridische geldigheid van bepaalde elementen in het wetsontwerp. De Mey merkt op dat de Raad van State nog geen advies heeft gegeven. Het is nog afwachten, maar het is niet uitgesloten dat de vakbonden finaal juridische stappen ondernemen.