In 2024 zijn meer dan 70 personen in federale dossiers gedagvaard om in België te verschijnen wegens het plegen van terroristische misdrijven. Dat blijkt maandag uit het jaarverslag 2024 van het federaal parket. Opvallend is ook de steeds jongere leeftijd van de verdachten in terrorismezaken.
In zijn jaarverslag spoort het federaal parket aan om waakzaam te blijven wat betreft terrorisme. ‘Na de terrorismecrisis die we tussen 2011 en 2019 in Europa doormaakten, leek het alsof er een periode van rust zou aanbreken en we alleen nog maar te maken zouden krijgen met dreigingen of feiten waarvan het aantal en de omvang niet vergelijkbaar zijn met die in het verleden. Toch sporen de cijfers ons aan om waakzaam te blijven’, luidt het.
Wat de vervolgingen voor hoven en rechtbanken betreft, werden in 2024 meer dan 70 personen in federale dossiers gedagvaard om in België te verschijnen wegens het plegen van terroristische misdrijven. En nog elke maand worden nieuwe dossiers geopend over mogelijke terroristische misdrijven. Volgens het federaal parket gaat het daarbij niet langer om ‘vertrekkers’ naar een jihadistisch gebied, maar eerder om activiteiten in België.
Naast de dreiging van multinationale of internationale terroristische bewegingen – de grootste dreiging gaat volgens het federaal parket momenteel uit van ISKP, een tak van Islamitische Staat (IS) – gaat de aandacht nu vooral uit naar “individuen die minder worden gesteund door groepen en geen steun van buitenaf hebben, maar die putten uit bescheiden middelen om terroristische projecten uit te voeren”.
‘Gelukkig bevonden deze projecten zich in 2024 nog in een beginstadium en konden de verdachten al vrij vroeg worden onderschept, voegt het federaal parket daaraan toe. Toch is volgens het parket voortdurende waakzaamheid geboden, gezien de recente aanslagen in buurlanden, met name in Frankrijk en Duitsland. Uit de dossiers van het federaal parket blijken nogmaals de snelheid en het gemak waarmee individuen kunnen radicaliseren, in het bijzonder door toegang tot propaganda die op grote schaal beschikbaar is op het internet.
In 2024 werd ook een toename vastgesteld van het aantal dossiers dat werd geopend voor extreemrechtse gedragingen, in sommige dossiers resulterend in zware veroordelingen. Dat toont volgens het federaal parket aan dat religieus geïnspireerd terrorisme niet het enige soort terrorisme is dat de aandacht trekt van de vijf diensten van de federale gerechtelijke politie die in deze materie gespecialiseerd zijn.
Opvallend is ook de steeds jongere leeftijd van de verdachten in terrorismezaken. Terwijl in 2022 16 dossiers werden geopend waarbij minderjarigen verdacht werden van feiten die als terrorisme werden gekwalificeerd, steeg dat aantal naar 24 in 2023 en 55 in 2024, wat een exponentiële toename is. Het federaal parket is niet bevoegd voor feiten van terrorisme gepleegd door minderjarigen, behoudens na uithandengeving door de jeugdrechter, maar het biedt ondersteuning aan lokale parketten en behandelt dossiers waarbij volwassenen en minderjarigen in verdenking worden gesteld.