Looptijd leasecontracten wordt langer uit noodzaak

Elektrische ex-leasingwagens vinden moeilijk een koper. Het waardeverlies van gebruikte Tesla's is ronduit dramatisch, met dank aan Elon Musk.
Gert Verhoeven

Leasemaatschappij Ayvens, ontstaan uit een fusie van LeasePlan en ALD Automotive wil leasingcontracten verlengen van 4 naar zes jaar. Officieel wil de verhuurder op die manier verduurzamen, maar de maatregel komt er uit bittere noodzaak.

Leasingbedrijven zitten met een EV-probleem. De wagens die vier à vijf jaar geleden aan leasingklanten werden verhuurd, komen vandaag terug binnen omdat het leasecontract van meestal vier jaar ten einde is. Historisch gezien is de tweedehandsmarkt in binnen- en buitenland een gretige afnemer van dergelijk voertuigen, maar in het geval van elektrische voertuigen wil dat niet lukken. Enerzijds zijn de gebruikte EV’s te duur omdat bij het afsluiten van het contract de restwaarde veel te hoog werd ingeschat. Door de afschrijving te beperken kon men de maandelijkse leasekost op ongeveer hetzelfde niveau houden als de vorige thermische wagen. Op die manier zou de stap naar elektromobiliteit veel kleiner zijn voor de professionele gebruiker.

Samengevat: de leaserijder betaalt minder voor een duurdere wagen en na afloop van het contract zou de (particuliere) tweedehandskoper bereid zijn om een gebruikte EV te kopen aan een relatief hoge prijs, wegens duurzaam. De verkoopcijfers leren vandaag dat de particulier niet warmloopt voor een gebruikte EV. Mede daarom moet men deze wagens ver onder de beoogde restwaarde verkopen en zelfs dan wordt de parking met onverkochte einde-contract EV’s elke dag groter. Die situatie is onhoudbaar want zelfs wanneer een maatschappij bereid is om dergelijke wagens met verlies te verkopen, duurt het lang eer er een koper is gevonden. De Belgische particulier aarzelt vooral omwille van de torenhoge stroomprijs en de bijhorende maatregelen (denk digitale meter en capaciteitstarief) die het gebruik van intensieve stroomverbruikers zoals EV’s op zijn zachtst ontraden. 

Langere contracten zullen automarkt verder doen krimpen

Ayvens hoopt het tij te kunnen keren door hun elektrische voertuigen langer te laten rijden. Ze verpakken dit als duurzaam en voor de werkgever en de eindgebruiker zou het iets goedkoper zijn. Vraag is of de leasingrijder (waarbij de auto een stuk van het salaris is) hier blij mee zal zijn. Er heerst immers een ‘war on talent’ waarbij een salariswagen een belangrijk element is om bepaalde functies ingevuld te krijgen. Bovendien zal deze manier van werken de professionele nieuwmarkt (vandaag -21%) nog meer onder druk zetten. 

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Content