Edvard Munchs ‘De Schreeuw’ en ‘Madonna’ geroofd.

Het was een vreemd gezicht, in Oslo zondagmiddag. Twee helikopters hingen spiedend boven de stad. Mensen keken onwennig naar boven. Tot een man zijn dakvenster opendeed, zijn hoofd naar buiten stak en riep: ‘ De Schreeuw is gestolen!’ De mensen liepen massaal naar de plaats van het onheil. Voor het Munchmuseum had de politie een lint gespannen waarop het woord ‘STOP’ geschreven stond.

Nancy Luber, een vrouw uit Dallas, kwam uit het museum gelopen. Ze getuigde voor de verbouwereerde massa. Om 11.05 uur had ze nog voor het schilderij gestaan en gedacht: ‘Wat een luxe om in alle rust naar De Schreeuw van Edvard Munch te kijken.’ Ze had lang naar het werk gestaard. Toen had ze vijf stappen gezet, naar de volgende zaal. ‘Plots werd ik in mijn rug geduwd door een schreeuwende menigte van wel twintig mensen.’ Haar man, Richard Marcus, was wat achtergebleven. ‘In het midden van de zaal waar De Schreeuw hing, viel een vrouw krijsend op handen en knieën.’ Marcus had dat een vreemde manier van kunstbeleving gevonden. Hij ging dat van naderbij bekijken. ‘Twee mannen met een skimuts over hun hoofd richtten hun pistool naar het publiek. We moesten op de grond gaan liggen. Een van de mannen zette zijn pistool tegen het hoofd van de bewaakster. De andere pakte twee werken van de muur en legde ze voorzichtig op elkaar.’ Marcus hoorde geen alarm afgaan. De klus leek in vijftig seconden geklaard. De dieven stapten in een klaarstaande vluchtauto en reden weg.

Even later stonden de andere bezoekers weer recht. Richard Marcus zag twee lege plekken op de muur, waar De Schreeuw en Madonna hadden gehangen. De zaalbewaakster, een werkneemster van Securitas, werd in shock naar het ziekenhuis overgebracht.

Niemand werd gewond. Er volgde onmiddellijk kritiek op de povere beveiliging van de werken. ‘Onze bewakers hebben eerst gezorgd voor de veiligheid van de bezoekers’, zei museumdirecteur Sorensen. De politie zei dat ze zondag verwittigd werd door een stil alarm. Later op de middag werden de vluchtwagen en stukjes van de omlijsting van de gestolen kunstwerken in Oslo teruggevonden. Daarop worden nu DNA-sporen gezocht. Van DeSchreeuw en Madonna is voorlopig geen spoor. Volgens Sorensen komen de dieven niet ver met hun buit. ‘De werken zijn te bekend, ze kunnen ze nooit verkocht krijgen.’ Het veilinghuis Sotheby’s schatte de waarde van Madonna in 1999 op zo’n 12 miljoen dollar. De waarde van De Schreeuw wordt rond de 65 miljoen dollar geschat.

A.L.

Reageren op dit artikel kan u door een e-mail te sturen naar lezersbrieven@knack.be. Uw reactie wordt dan mogelijk meegenomen in het volgende nummer.

Partner Content