Koen Meulenaere
Koen Meulenaere Van 1991 tot 2012 de satiricus van Knack

Dat de zaken in Zaïre gelopen zijn zoals ze zijn gelopen, is te danken aan onze chef-boeken, die op de redactievergadering had uitgeroepen : ?Zonder blanke leiding komen die rebellen er nooit.? Waarna hij voorstelde om een bataljon van Knack naar de kolonie te sturen. Reynebeau kreeg de steun van onze chef-wetenschappen, die in het oerwoud een studie van het levenspatroon der bonobo’s superviseert. Hiertoe klimmen Belgische vorsers in hoge bomen, plukken zonder de handen te gebruiken bananen van een tros, en roepen : ?Oewoewoe, Jan Van Erps.? Dit wekt de agressiviteit op van de bonobo’s, en biedt mogelijkheden om nieuwe onderzoekskredieten aan te vragen. Jan Van Erps, vriend van Hutu en Mob-hutu, is een jungle-hooligan. Hij zaagt bomen af en timmert op de kale plekken kampen voor vluchtelingen, die vervolgens door hun onbehouwen gedrag de fauna en flora van onze chef-wetenschappen naar de bliksem helpen.

Wie zich ook inschreef in de expeditie was onze chef-Europa Paul Goossens. Hij had nog een eitje te pellen met Mobutistische gendarmes die hem bij een vorige trip in de gevangenis hadden opgesloten omdat hij geen paspoort, geen identiteitskaart en geen visum bij zich had. En het rookverbod op de luchthaven had genegeerd. Reynebeau verdeelde het land in drie sectoren : noord voor wetenschappen, zuid voor boeken, en de hoofdstad voor Europa, zoals het hoort.

Nadat onze chef-wetenschappen boven zijn oerwoud was afgeworpen, tuimelde onze chef-boeken, niet de meest bedreven parachute-springer, per ongeluk mee naar beneden. Wat hem op een uitputtende voettocht van veertienhonderd kilometer kwam te staan, alvorens hij zijn intrek kon nemen op de campus van Lubumbashi. Waar hij tot zijn blijde verrassing in de bibliotheek enkele verloren gewaande bundels van Paul van Ostaijen aantrof en aansloeg. De dag nadien toog Reynebeau aan het werk en verving op alle borden en documenten de naam Lubumbashi door Elisabethville. Tevens verplichtte hij alle inwoners een exemplaar te bestellen van ?De twee levens van koningin Elisabeth?, een prachtig boek dat madam Reynebeau indertijd had gepubliceerd onder het pseudoniem Lut Lambrechts, en dat Reynebeau in Knack als geniaal had omschreven. Dat was voor hij Birgit Van Mol leerde kennen en alle woorden met een letter R op een vrreemde manierr begon uit te sprreken.

Het vliegtuig van de Knack-delegatie had inmiddels zijn vluchtplannen moeten wijzigen. Toen Goossens vernam dat hij vanuit Brazzaville de zaïre-stroom zou moeten oversteken, stormde hij de cockpit binnen en eiste dat men op Ndjili zou landen. ?Gij denkt toch zeker niet dat ik mijn splinternieuwe abacost ga nat maken in een opblaasboot,? beet hij de gezagvoerder toe. Die pruttelde tegen dat de landingsbaan op Ndjili ondermijnd was, maar Goossens duwde hem zijn lidkaart van de IDC onder de neus en dreigde ermee Rika De Backer op te bellen.

En zo maakte, tot ongeloof van de militairen op de grond, een Sabena-toestel zich klaar om te landen op Kinshasa Airport. Wat werd bemoeilijkt door een slordige rij tanks en afweergeschut. In het vliegtuig was een boze Goossens zelf achter de stuurknuppel gaan zitten. Na een eerste mislukte poging had hij het zijraampje opengeschoven en de verschrikte soldaten toegeschreeuwd dat ze moesten maken dat die rommel van de baan was.

In afwachting probeerde hij het in de stad zelf, op het gras van Ndolo. Ook dat lukte niet, en bij het weer optrekken verwoestte Goossens het marktplein dat pas was heropgebouwd nadat er twee jaar geleden een Russische Antonov op gevallen was. Goossens keerde terug naar Ndjili, dook met de neus vooruit het asfalt op, en stuurde zijn 737 dwars doorheen het rollend materieel van het geregelde Zaïrese leger. Daarna liet hij zich per draagstoel naar het dertig kilometer verder gelegen centrum brengen, en ging op zoek naar een hotel.

Dat was niet zo eenvoudig, want alle kamers in de stad waren ingenomen door journalisten. Maar onze chef-Europa is een veteraan van de strijd, en weet altijd wel iets te verzinnen. Zonder aarzelen klom hij langs een liaan omhoog naar het wereldberoemde balkonnetje, van waarop een overspannen Katelijne Hermans maandenlang had verteld hoe zorgwekkend de toestand beneden wel was.

Toen Katelijne wakker schoot uit een onrustige slaap en het grijnzende hoofd van Goossens door het slaapkamervenster zag gluren, kreeg ze de schok van haar leven. Haar vermaarde kapsel veerde recht overeind, haar ogen begonnen wild heen en weer te slingeren, en kippevel bedekte haar voor de rest onbedekte lichaam. Spectacle rare et inattendu, dat de volle belangstelling trok van Paul Goossens op het terras. Katelijne stormde in paniek het hotel uit, sprong in de rivier, botste met geweld tegen een krokodil en zwom van Congo naar hier. Ondertussen zat Goossens al een smakelijk sigaretje te roken op het balkon dat nu het zijne was.

En toen weerklonk uit een gat in de hoek plotseling de stem van Martine Tanghe, met de vraag hoe de sfeer was in Kinshasa. ?Opperbest,? meldde Goossens vrolijk, maar dat was niet wat men in Brussel wenste te horen. Onze chef-Europa, die zich op Knack ook verdienstelijk maakt met de vele info-grafiekjes die dit blad sieren, aarzelde niet, nam lat en passer, en tekende naar best vermogen een blinde kaart van Afrika. Hierop begon hij lukraak stukken te arceren. Zo zagen de verbaasde kijkers hoe de rebellen geheel Zaïre, de helft van Tanzania en een gebied van het Vicoria Meer tot aan de Rode Zee hadden ingenomen. En aan de andere kant de Atlantische Oceaan tot voorbij Sint-Helena. Goossens voegde er dreigend aan toe : ?Dit was Paul Goossens, voor de BRT van aan het front in Leopoldville.?

In zijn salon in Gbadolite begreep Mobutu dat het de hoogste tijd was om zijn biezen te pakken. En terwijl de président-fondateur de weg naar Togo insloeg, knoopte Goossens aan de spijlen van zijn balkon een spandoek met daarop : ?Welkom Roland Kaliba, CDO steunt de verruiming.?

Koen Meulenaere

Reageren op dit artikel kan u door een e-mail te sturen naar lezersbrieven@knack.be. Uw reactie wordt dan mogelijk meegenomen in het volgende nummer.

Partner Content