Han Renard

In Kris Peeters in perspectief, een warme kijk op Vlaanderen wil Vlaams minister-president Kris Peeters zich van zijn meest sociale kant laten zien.

Doorgaans treden in het bekende Brusselse art-decocafé L’Archiduc alleen jazzmuzikanten op, maar vorige week was het de beurt aan Vlaams minister-president Kris Peeters (CD&V). Hij kwam er zijn nieuwe boek voorstellen, een geletterde aftrap van de verkiezingscampagne. Het boek bestaat uit Peeters’ vertrouwde standpunten over economie en staatshervorming, maar de Vlaamse nummer één verkent ook minder bekend terrein.

Professor Carl Devos (Universiteit Gent) verzorgde de inleiding. ‘Politieke boeken zijn zelden interessant, want te berekend om oprecht te zijn’, zei de linkse politicoloog. Maar de pennenvrucht van de huidige en misschien ook toekomstige Vlaamse minister-president vormde volgens de professor een uitzondering op die regel.

Toch bespeurde de professor in het boek ‘weinig visie’. Devos las ‘veel verdediging van gevoerd beleid en een lange opsomming van maatregelen’, maar miste ‘een conclusie en prioriteiten’. Devos wees er ook op dat de mislukte staatshervorming de grootste smet vormt op het redelijk vlekkeloze blazoen van Peeters.

Maar het hoofdstukje over ‘een broodnodige staatshervorming in stappen’ bevat wel interessante passages. Voor gezwollen retoriek moet je niet bij Peeters zijn. In plaats daarvan tien bladzijden met concrete oplossingen. Zo pleit Peeters – opnieuw – voor het invullen van artikel 35 van de grondwet. De deelstaten moeten bepalen welke bevoegdheden ze nog aan het federale niveau willen toevertrouwen. Een doorstart van de gemeenschapsdialoog staat ook op Peeters’ verlanglijstje, net zoals de oprichting van een grondwettelijke kamer met vertegenwoordigers van alle parlementen in dit land.

Kris Peeters bedankte Carl Devos na afloop zonder verpinken voor diens kritische inleiding, en benadrukte vervolgens dat zijn boek wel degelijk een visie op Vlaanderen formuleert. ‘Een schip zonder bestemming heeft altijd tegenwind’, zei Peeters met de woorden van Seneca. ‘Gelukkig heeft Vlaanderen nog vóór het uitbreken van de economische crisis met Vlaanderen in Actie een project voor de lange termijn uitgetekend.’

Peeters wil dat in het rijke Vlaanderen de strijd tegen armoede en sociale ongelijkheid vooropstaat. Met de allochtone gemeenschap wil hij een ‘diversiteitspact’ sluiten, met daarin ‘verscheidene initiatieven om de positie van allochtonen in Vlaanderen te verbeteren’. Peeters pleit er ook voor om imams hier op te leiden. De islam moet zo ‘een ingeburgerde religie’ worden.

KRIS PEETERS, KRIS PEETERS IN PERSPECTIEF, EEN WARME KIJK OP VLAANDEREN, LANNOO, 140 BLZ., 9,95 EURO.

Han Renard

Reageren op dit artikel kan u door een e-mail te sturen naar lezersbrieven@knack.be. Uw reactie wordt dan mogelijk meegenomen in het volgende nummer.

Partner Content