Eerherstel voor de ‘kakstoel’

Nee, u hoeft de ‘kakstoel’ bij uw grootouders niet van de zolder te halen, maar zeker is wel dat die een voordeel had.

Plassen doen de meeste peuters vandaag nog vrij snel op het potje, maar stoelgang maken wil weleens moeilijker lukken. Sommige peuters houden erg lang op of vragen een luier, alleen om stoelgang te maken. Niet zelden gaan ze zich dan ook verstoppen om de klus te klaren.

“Kinderen die lang hun behoefte in een luier hebben gedaan, kunnen vaak moeilijk wennen aan het heel andere gevoel dat ze hebben wanneer ze stoelgang op een potje maken”, legt Vermandel uit. “Ze zijn het gewoon om met een luier aan hun behoefte al staand of lichtjes gehurkt te doen en de tegendruk te voelen van het geleverde hoopje. Terwijl ze op een potje ineens zittend stoelgang moeten maken en – letterlijk – een stukje van zichzelf voelen vallen, wat zeker in het begin weleens een paniekerig gevoel geeft. Zet je peuter van 18 maanden daarom al geregeld op een potje om hieraan te wennen. En dan bij voorkeur een kwartiertje na het eten, omdat de meeste kinderen dan stoelgang maken. Vroeger gebeurde deze gewenning spontaan, doordat kinderen eenvoudig in hun blote poep in de ‘kakstoel’ aan tafel werden gezet.”

A.S

Reageren op dit artikel kan u door een e-mail te sturen naar lezersbrieven@knack.be. Uw reactie wordt dan mogelijk meegenomen in het volgende nummer.

Partner Content