Op sociale media circuleert een afbeelding van een man die een hond doodschiet. Volgens de verspreiders van de afbeelding zou dat zijn gebeurd in Marokko, waar de overheid volgens dierenrechtenorganisaties massaal zwerfhonden laat afmaken. Er worden inderdaad honden gedood in Marokko. Maar de foto dateert van 2008 en is niet in Marokko maar in Bagdad genomen. Toen voerden de Iraakse autoriteiten ook een campagne tegen zwerfhonden.
Deze factcheck is uitgevoerd op basis van de beschikbare informatie op de datum van publicatie. Lees hier meer over hoe we werken.
Op sociale media circuleert een afbeelding van een man die een hond dood lijkt te schieten. Volgens de verspreiders van het beeld zou het incident zich in Marokko hebben voorgedaan. ‘De koning (van Marokko, nvdr.) heeft de eliminatie van alle honden bevolen in de aanloop naar de wereldbeker van 2030’, schrijft iemand bij het beeld op X.

In Marokko en tot ver daarbuiten is de laatste maanden ophef ontstaan over het regeringsbeleid om de straten ‘proper’ te krijgen tegen 2030 – dan vindt het wereldkampioenschap voetbal plaats in Spanje, Portugal en Marokko. Marokko zou massaal straathonden afmaken om de populatie ‘onder controle te houden’ en ‘de volksgezondheid te beschermen’.
Dierenrechtenorganisaties klagen de manier waarop dat gebeurt aan. Volgens Mohammed Roudani, Marokkaans minister van Volksgezondheid, worden er inderaad honden gedood, maar zijn de gemeenten verantwoordelijk voor het uitvoeren van het beleid, en doen ze dat vaak ‘op traditionele manieren’, lezen we bij Sporza.
Omar Saïd, de voorzitter van de Toerismeraad van de Marokkaanse provincie Ifrane, heeft aan de Amerikaanse omroep CNN toegegeven dat het afmaken van honden kadert in de voorbereidingen voor de wereldbeker van 2030.
De afbeelding circuleert op X (hier en hier) en Facebook (hier en hier).
Toont deze afbeelding hoe in Marokko straathonden ‘op een traditionele manier’ afgemaakt worden?
We voeren een schermafbeelding van de virale foto in op Google Lens en gaan op zoek naar de oorsprong van de afbeelding. Zo komen we terecht bij een artikel van BBC Arabic dat gepubliceerd werd op 27 november 2008. BBC Arabic is een lokale afdeling van de Britse omroep BBC die sinds 1938 in het Arabisch verslag uitbrengt voor Noord-Afrika en West-Azië.
De afbeelding circuleert dus al veel langer dan de beslissing om het WK van 2030 deels in Marokko te laten plaatsvinden; dat gebeurde pas in 2024.
In het artikel lezen we bovendien dat de afbeelding niet Marokko, maar de Iraakse stad Bagdad toont. Ook in Bagdad liep toen een campagne om het aantal zwerfhonden te beperken. De foto toont hoe iemand van de gemeente Bagdad met een schot een zwerfhond probeert te doden. Er werd ook gif gebruikt, lezen we bij BBC Arabic.
Dat de foto in Bagdad genomen is, wordt bevestigd door het persagentschap Reuters. Zij vonden de foto terug op de website van Associated Press. Daar lezen we dat de foto werd genomen op 23 november 2008 door de fotograaf Asaad Mouhsin in de Mansour-wijk in Bagdad.
Conclusie
– Op sociale media circuleert een afbeelding van een man die een hond doodschiet. Volgens de verspreiders van de foto zou die zijn genomen in Marokko, waar de overheid volgens dierenrechtenorganisaties massaal zwerfhonden doodt.
– Er worden inderdaad honden gedood in Marokko. Maar de foto dateert van 2008 en toont niet Marokko, maar Bagdad. Toen voerden de Iraakse autoriteiten ook een campagne tegen zwerfhonden.
– Daarom beoordelen we de bijschriften bij de afbeelding als eerder onwaar.
Bronnen
De links naar de gebruikte bronnen zijn terug te vinden in de tekst.
De bronnen werden laatst geraadpleegd op 18 december 2025.