Op sociale media circuleren beelden van een mensenmassa die langs kraampjes trekt. Volgens de verspreiders van de beelden zou het om ‘moslims’ gaan die een kerstmarkt ‘bestormen’. Op de beelden is inderdaad een kerstmarkt te zien in de Duitse stad Essen. De beelden tonen echter een optocht van mensen die de val van het Syrische Assadregime vieren en van het station langs de kerstmarkt richting de binnenstad trekken.
Deze factcheck is uitgevoerd op basis van de beschikbare informatie op de datum van publicatie. Lees hier meer over hoe we werken.
Op sociale media circuleren beelden die een kerstmarkt in Duitsland zouden moeten tonen. ‘Migranten bestormen kerstmarkt in Duitsland om hun kracht te tonen’, schrijft iemand bijvoorbeeld op X bij de beelden. ‘Migranten bestormen kerstmarkt in Duitsland en roepen “Allahu Akbar”‘, schrijft iemand anders op datzelfde socialemediaplatform.

De beelden circuleren ook op Facebook en TikTok met soortgelijke bijschriften. ‘Waar is de politie of het leger?’ vraagt iemand zich af in de reacties van een TikTokpost.
Op de beelden zien we inderdaad kerststandjes staan waar een grote meute mensen langs passeert. In het begin van de video horen we iemand ‘Allahu Akbar’ of ‘God is groot’ roepen (0:07). In de rest van de video horen we vooral andere slogans en onverstaanbaar gejoel.
In het publiek zijn opvallend veel Syrische vlaggen aanwezig. Sommigen hebben ook muziek bij. Er lopen ook kinderen in de meute. De stemming lijkt uitbundig.
Maar gaat het om een massa mensen die de kerstmarkt bestormt?
Wat zien we op de beelden?
We nemen een schermafbeelding van de virale video en geven die in op Google Lens. Zo komen we terecht bij een X-post uit december 2024 van dezelfde video. Op de video zien we de tekst ‘Kerstmarkt Essen’, staan.
In de reacties op die oude post geeft iemand aan dat hij de post misleidend vindt. ‘Deze Syriërs waren de val van het Assadregime aan het vieren en wandelen weg van het Centraal Station’, schrijft hij.
Het regime van de familie van voormalig Syrisch president Bashar al-Assad viel op 8 december 2024 nadat het in ijltempo ten val was gebracht door de rebellenbeweging Hay’at Tahrir al-Sham (HTS). In meerdere landen vierden gevluchte Syriërs de val van het regime. In België vonden bijeenkomsten plaats in Antwerpen, Gent en Brussel.
We googelen de woorden ‘Assad’ en ‘Essen’ en komen zo bij een artikel van de regionale Duitse publieke omroep WDR terecht. In het artikel lezen we dat er op 9 december 2024 in Essen wel 11.000 mensen samenkwamen om de val van Assad te vieren. Volgens de politie van Essen kwamen mensen uit heel Duitsland en sommigen zelfs uit Nederland. Ze zouden door de binnenstad zijn getrokken en zich achteraf verzameld hebben op de Berliner Platz, net buiten het centrum.
Waar werden de beelden genomen?
Op de achtergrond van de virale video zien we de bekende gouden bogen van de fastfoodketen McDonald’s staan. We zoeken via Google Maps of McDonald’s vestigingen in Essen heeft. Het blijkt om een vestiging op de Willy-Brandt-Platz aan het station van Essen te gaan, zoals iemand in de reacties op een X-post aangaf.

Op de website Offguide vinden we dat de kerstmarkt van Essen op diverse locaties in de stad plaatsvindt, vooral in publieke wandelzones. Een van die locaties is de Willy-Brandt-Platz aan het station. In de virale video zien we dat mensen wegliepen van het station richting de binnenstad. Het gaat dus waarschijnlijk om mensen die met de trein in Essen aankwamen om vervolgens richting de Berliner Platz te wandelen en daar de val van het Assadregime te vieren.

Op X vinden we een andere video terug die die dag in Essen is genomen. Op de achtergrond zien we een kerk en een vestiging van de keten Action. Via Google Maps komen we te weten dat het om een vestiging op de Flashmarkt gaat, in het noorden van de stad. De mensenmassa wandelt vanuit de buurt van het station richting het noorden gewandeld. Op de Flashmarkt stonden ook kraampjes van de kerstmarkt.
Conclusie
– Op sociale media circuleren beelden van een mensenmassa die langs kraampjes trekt. Volgens de verspreiders van de beelden zou het om ‘moslims’ gaan die een kerstmarkt ‘bestormen’.
– Op de beelden is inderdaad een kerstmarkt te zien, in de Duitse stad Essen. De beelden tonen echter een optocht van mensen die de val van het Syrische Assadregime vieren en van het station langs de kerstmarkt richting de binnenstad trekken.
– Daarom beoordelen we de beweringen bij de beelden als eerder onwaar.
Bronnen
De links naar de gebruikte bronnen zijn terug te vinden in de tekst.
Alle bronnen werden laatst geraadpleegd op 14 november 2025.