vrijdag 25 mei 2012

Nederlanders maken killervirus uit vogelgriep

woensdag 01 februari 2012 om 04u01

Nederlandse wetenschappers hebben het vogelgriepvirus zo aangepast dat het besmettelijk wordt voor de mens zonder zijn dodelijke kracht te verliezen. Moedig en nuttig onderzoek? Of onverantwoord?

© Science Photo Library

Een virus dat even besmettelijk is als de gewone griep, maar meer dan de helft van zijn slachtoffers doodt. Dat is het resultaat van het werk van Nederlandse virologen onder leiding van Ron Fouchier van het Erasmus Medisch Centrum aan de Universiteit van Rotterdam met het vogelgriepvirus. Vijf mutaties en een relatief eenvoudige besmettingsprocedure van fretten volstonden om het virus toe te laten via uitgehoeste druppeltjes andere dieren te besmetten. Omdat fretten op dezelfde manier op griepvirussen reageren als mensen is dat een verontrustend resultaat.

Als het virus, dat ook al in een Amerikaans laboratorium is gemaakt, hoewel misschien niet met dezelfde mutaties, uit een laboratorium zou ontsnappen, bijvoorbeeld via een besmette medewerker, zou de ramp niet te overzien zijn. Verontrustend is dat er aanwijzingen zijn dat in een niet nader genoemd, maar veel minder beveiligd laboratorium waarschijnlijk onbewust een virus is gemaakt dat minstens enkele van de betrokken mutaties draagt. Argeloze wetenschappers dreigen de wereld op te zadelen met een gigantisch probleem zonder dat ze het beseffen.

De Nederlanders verdedigen hun werk met de stelling dat er een wat gemoedelijk sfeertje was gegroeid dat het vogelgriepvirus nooit een gevaar voor de mensheid zou worden, en dat hun werk aantoont dat het tegendeel waar is. Ze houden vol dat hun onderzoek aanduidt waar er op moet worden gelet om te vermijden dat de natuur iets vergelijkbaars in elkaar knutselt, en dat het middelen aanreikt om in te grijpen mocht er effectief een dodelijke vorm van het vogelgriepvirus in de natuur ontstaat. We weten nu tenminste waar we aan toe zijn, en waar we op moeten letten.

Terroristen

Maar niet iedereen deelt die mening. De wereld lijkt in twee kampen op te splitsen: zij die de Nederlanders prijzen om hun doorzicht en hun moed, en zij die vinden dat dit werk nooit had uitgevoerd mogen zijn, en die eisen dat de gemuteerde virussen meteen vernietigd worden. De Nederlandse virologen hadden wel commotie verwacht, maar de storm waarin ze terechtkwamen hadden ze niet voorzien. Een Amerikaanse adviesraad voor bioveiligheid vond zelfs dat hun resultaten maar gedeeltelijk gepubliceerd mogen worden, om te vermijden dat bijvoorbeeld terroristen er misbruik van zouden maken.

Om de gemoederen wat te bedaren hebben alle betrokken partijen een moratorium van zestig dagen op verder onderzoek aangekondigd. In die tijd moet er een debat gevoerd worden over de wenselijkheid van dit soort onderzoek, en de manier waarop er mee moet worden omgegaan. Maar het is zeer de vraag of hierover een consensus mogelijk is, laat staan dat zestig dagen daarvoor volstaan. Wat de Nederlanders zullen doen als het moratorium afgelopen is zonder dat er een oplossing is gevonden, is onduidelijk.

Het is wel duidelijk dat de publieke opinie goed bang is gemaakt. Niet alleen omdat er geen enkele instantie blijkt te zijn die in staat is dit soort werk op voorhand onmogelijk te maken, maar ook omdat een gewoon griepvirus elk jaar tot een derde van de wereldbevolking kan beïnvloeden. Als dat met een dodende capaciteit van bijna 60 procent gepaard zou gaan, zal de ravage niet te overzien zijn. Onze op een sterke organisatie steunende maatschappij zou zo’n catastrofe niet aankunnen. Het zou betekenen dat we op zijn minst tijdelijk moeten terugplooien op de elementaire overleving uit vroegere tijden. (DDR)

Meer over: ,

 

Reacties

tobybootje | 2 februari 2012

Misschien een soort oorlogswapen tegen alles waarvoor we met z'n allen bang zijn, maar het niet durven ( mogen) uitspreken!

Ongepast?

Johnpaul | 1 februari 2012

@ Johmar, U heeft daarin gelijk, de Spaanse griep zou naar verluidt, ontstaan zijn in de loopgraven rond Ieper. Maar een niet onbelangrijke factor, dat er toen niet meer doden gevallen zijn, had te maken met het feit dat er weinig mensen verre reizen maakten en zoals ik al aanhaalde, er toen nog een mogelijkheid was om je te 'verbergen'. Die zijn er vandaag niet meer. Of nu alles met een beter hygiëne vermeden wordt is nog maar de vraag. Het heeft er misschien toe geleid dat we momenteel met zoveel mensen relatief veilig kunnen leven, maar ook daar stoot de mensheid op grenzen.

Ongepast?

johmar | 1 februari 2012

@CouleurM Je zult er misschien beter van slapen, maar er is geen killervirus. De Nederlanders hebben met fretten gewerkt, niet met mensen, en ze hebben geen virus gemaakt, ze wouden zien hoeveel mutaties door natuurlijke selectie er nodig waren vooraleer het virus besmettelijk werd voor fretten. De "mentaal" zoals jij het noemt, gaat zijn grenzen niet te buiten. Wat meer wetenschappelijke geletterdheid zou heelwat misverstanden en paniek voorkomen. @Johnpaul De omvang van Spaanse griep werd mede mogelijk gemaakt door erbarmelijke omstandigheden door WO I: veel mensen, verzwakte conditie op elkaar gepakt in onhygienische omstandigheden. @lenin2 Beter inzicht in snelheid van mutaties van griepvirussen lijkt me goed besteed geld.

Ongepast?

Johnpaul | 1 februari 2012

Het is niet de vraag of er een epidemie uitbreekt maar wanneer, de Spaanse griep die uitbrak net na de eerste wereldoorlog heeft meer slachtoffers geëist dan die eerste wereldoorlog zelf. Dit was dan nog een natuurlijke mutatie. Als men weet welk een vernietigende kracht zo een eenvoudig virus kan hebben is het onverantwoord dat mensen op eigen initiatief nog dodelijke virussen gaan produceren. Dat deze vroeg of laat het labo eens zullen verlaten is niet denkbeeldig. Toen de Spaanse griep uitbrak waren en slecht ca. 2 miljard mensen op de wereld, er was bij wijze van spreken nog wel ergens een hoekje waar je kon verbergen. Die kans is nu wel zeer gering. Zeker met de huidige mobiliteit is het virus in 48 uur over de gehele wereld verspreid. 60% overleeft dit virus niet, reken zelf maar.... Dat dit onderzoek voor een soort antivirus zou kunnen zorgen is iets te voorbarig, het Aidsvirus hebben ze na dertig jaar ook nog steeds niet onder controle.....

Ongepast?

lenin2 | 1 februari 2012

Zijn er echt geen veiliger en nuttiger onderzoeken te verrichten voor de mensheid ....

Ongepast?

 

Reageer

Opgelet: Het is niet mogelijk om anoniem te reageren. Uw loginnaam zal bovenaan uw reactie verschijnen.

Om een reactie te plaatsen, dien je geregistreerd te zijn:

Mensen

Technologie

Wetenschap

Cultuur

Buitenland

Economie

België