Grootmoeders keuken floreert in moeilijke tijden
woensdag 08 februari 2012 om 14u00
In tijden van crisis grijpen mensen terug naar eten uit het verleden.

In tijden van crisis zitten Vlaamse stoverij en rijstpap op grootmoeders wijze in de lift.
Dat blijkt uit onderzoek van historica Anneke Geyzen van de Vrije Universiteit Brussel, die een massa culinaire artikels en recepten, gepubliceerd in drie vrouwenmagazines uit de periode 1945 tot 2000, onder de loep nam.
In de naoorlogse jaren en tijdens politieke impasses stimuleerden de bladen ‘vertrouwde smaken’ en ‘recepten van bij ons’. Die zorgden voor houvast in moeilijke tijden. Ze vertaalden zich als recepten op ‘grootmoeders’ of op ‘Vlaamse’ wijze. In moeilijke tijden werd er veel minder promotie gemaakt voor recepten uit buitenlandse keukens.
Rijstpap
Af en toe kon een link gestimuleerd worden. Gekoppeld aan het ontwaken van het Vlaamse bewustzijn in de jaren 1960 werd een klassieke bereiding van asperges met hardgekookte eieren en peterselie omgedoopt tot ‘asperges op Vlaamse wijze’.
Tegenwoordig zitten we weer in een crisis, dus de kans dat Vlaamse stoverij en rijstpap op grootmoeders wijze aan populariteit zullen winnen, is groot. (DD)
Reacties
Dergelijke recepten hebben bij mij thuis altijd veel succes gehad, crisis of geen crisis. Het is niet voor niets dat het kookboek van de Boerinnenbond veel meer succes heeft dan alle andere.
Men heeft al dat exotisch gedoe geproefd en is tot de conclusie gekomen dat onze vlaamse, weliswaar een beetje gebaseerd op de franse keuken in feite bij de allerbeste ter wereld behoort. Het is zoals met het toerisme. Na alle costa's, alle pyramides en alle zandbakken afgedweild te hebben tot de vaststelling komen dat het bij ons ook goed is. De buren weet ik ook wel te waarderen: de hollanders omdat ik er graag ga, de engelsen omdat zij mooie authentieke dorpjes en fraaie landschappen hebben en respect hebben voor het milieu en de fransen omdat zij lekkere wijn hebben en omdat het er ook mooi is, zeg maar orde binnen de wanorde. Ja, in ons eigen landje en bij onze bovenste beste buren voel ik mij lekker thuis. Kerktorenmentaliteit? Dan is het maar zo.
Reageer
Opgelet: Het is niet mogelijk om anoniem te reageren. Uw loginnaam zal bovenaan uw reactie verschijnen.
Om een reactie te plaatsen, dien je geregistreerd te zijn:
Mensen
- Student veroordeeld voor filmen van homoseksuele kamergenoot
- As van Star Trek-legende Scotty naar de ruimte gebracht
- Facebook-oprichter Mark Zuckerberg wijzigt profiel naar getrouwd
- 'Ooit riep ik dat de CVP een echte hoer was'
Technologie
- 'Facebook blijft sterk reclamekanaal'
- IBM verbiedt gebruik van Applesoftware
- Apple licht bouw ‘ruimteschiphoofdkwartier’ toe
- Google vindt verplichte filter op pornografie geen goed idee
Wetenschap
- 3.000 jaar oude zegel bewijst bestaan van Bethlehem voor Christus
- 'Er zijn oneindig veel heelallen'
- Nachtverlichting trekt allerhande insecten aan
- Gammastralen mogelijk niet de bron van kosmische straling
Cultuur
- NTGent en Toneelhuis kiezen voor seks, romanbewerkingen en vroegere succescreaties
- Roma viert tiende verjaardag
- Dans: Anne Teresa De Keersmaeker analyseert zichzelf in uitmuntend boek
- Belg Marc Bouchkov haalt finale Koningin Elisabethwedstrijd
Buitenland
- ‘Azerbeidzjan blijft mensenrechten schenden’
- 'Grexit mogelijk op 1 januari 2013'
- 'Verenigde Naties hypocriet en onverschillig'
- Streek rond Bologna blijft beven
Economie
- Beleggerscompetitie: Hoogspanning
- Ellende op financiële markten kan nog twee jaar duren volgens Schäuble
- Groen twijfelt aan veiligheid kerncentrale Gravelines
- Moody's doet beurzen schrikken







