Boomkikker doet het goed in Vlaanderen
dinsdag 05 juni 2012 om 19u35
De totale Vlaamse populatie boomkikkers wordt in 2012 geschat op 4.000 tot 5.000 exemplaren.

De bedreigde boomkikker doet het momenteel vrij goed in Vlaanderen.
De bedreigde boomkikker doet het momenteel vrij goed in Vlaanderen: in het voorjaar werd een recordaantal van 1.250 roepende mannetjes geteld. Dat zegt Hyla, de reptielen- en amfibieënwerkgroep van Natuurpunt. Het aantal roepende mannetjes is op tien jaar tijd vertienvoudigd.
De boomkikker is een vier tot vijf centimeter klein, frisgroen kikkertje met microscopisch kleine zuignapjes op pootjes en buik. In april tot begin mei roepen de mannetjes om een vrouwtje aan te lokken. Het typische "krékrékrék"-geluid draagt tot een kilometer ver.
Kort na de eeuwwisseling werden over heel Vlaanderen nog maar een honderdtal roepende mannetjes geteld. De soort was met uitsterven bedreigd, maar door gericht natuurbeheer is het aantal roepende mannetjes op tien jaar tijd vertienvoudigd tot ruim 1.250. Vrouwtjes en niet-geslachtsrijpe exemplaren meegeteld, wordt de totale Vlaamse populatie in 2012 geschat op 4.000 tot 5.000 exemplaren.
Goed beheer
"Eigenlijk is het verrassend dat de soort met zo weinig middelen kon worden gered", zegt Iwan Lewylle van Natuurpunt Studie. "De afgelopen jaren werden een aantal vijvers jaarlijks drooggelegd. Vervuild water werd afgewaterd en exotische vissen - die de eitjes van boomkikkers opaten - werden verwijderd. Die succesformule wordt nu in alle Vlaamse boomkikkergebieden toegepast, met deze recordcijfers tot gevolg." Ook andere bedreigde amfibieën profiteren van dergelijk beheer, zonder zo'n beheer zouden die populaties meteen kelderen.
De boomkikker komt in Vlaanderen geconcentreerd voor in vijf kerngebieden: Het Zwin (Knokke), Vijvergebied Midden-Limburg (Zonhoven), Dauteweyers (Diepenbeek), Maaswinkel (Maasmechelen) en in de Brand (Bree). (Belga/INM)
Het is voortaan alleen nog mogelijk om onder uw eigen naam te reageren op artikels op deze website. Knack.be zal de registraties van gebruikers controleren om sneller op te treden tegen ongepaste reacties.
Lees hier de voorwaarden om deel te nemen aan de reacties.Klik hier om u aan te melden en uw reactiemogelijkheid te activeren.
Reageer
België
- Minister Geens schrapt bankbonussen
- De Wever: 'Ik ben het gezicht van de N-VA in 2014'
- Slachtoffers misnoegd over eerbetoon aan Roger Vangheluwe in Kerk en Leven
- Kris Peeters loopt verder uit op Bart De Wever
Economie
- CEO Scarlet ontslagen door moederbedrijf Belgacom
- Minder werklozen in april
- Bpost verlengt mandaat Johnny Thijs
- Maurice Engelen verlaat SonicAngel
Buitenland
- Iraanse hackers bedreigen Amerikaanse energievoorziening
- IMF-topvrouw Christine Lagarde niet in verdenking in zaak Tapie
- Twee arrestaties na incident op Pakistaans vliegtuig
- Turkije legt alcoholverkoop aan banden
Cultuur
- Vierde editie M-IDZOMER: een unieke museum- én festivalbeleving
- Kunstwerken Berlijnse Muur in gevaar
- Lik eens een borstbeeld uit chocolade
- Hoofd Oscar Niemeyer prijkt op flatgebouw
Wetenschap
- 5 complottheorieën over het klimaat
-
In beeld: 10 astronauten die een icoon werden

- Zonnevliegtuig breekt alweer record
- 'De mens zal hoe dan ook de prijs betalen voor zijn gedrag'
Technologie
- De kracht van de 3D-printer
- De technologie van de toekomst: Augmented Reality
- Knack.be lanceert nieuwe apps
- VIDEO: Internet Explorer mikt op Generation Y




