vrijdag 10 februari 2012

Unesco legt bom onder Brugge als werelderfgoed

vrijdag 18 juni 2010 om 13u17

© Thinkstock

De visitatiecommissie van de Unesco heeft een negatief rapport gemaakt over Brugge als werelderfgoed. In 2000 werd Brugge door de cultuurorganisatie van de Verenigde Naties officieel erkend, maar de stad dreigt dat visitekaartje nu kwijt te spelen.

Eind maart deed een driekoppige delegatie van de Unesco Brugge aan voor een grondige analyse. Het tot hiertoe geheim gebleven Unescorapport, waarvan Knack als eerste de conclusies kon inkijken, heeft het letterlijk over een reeks gevaren die het historische centrum van Brugge bedreigen.

De Unesco-experts onder leiding van de Pool Jaroslav Killian storen zich aan het feit dat er op wettelijk vlak de grootste onduidelijkheid bestaat over de zorg voor het erfgoed. Dit heeft onder meer tot gevolg dat er nogal soepel wordt omgesprongen met wijzigingen aan de stedelijke morfologie in het algemeen en gebouwen met een zogenaamd geringe waarde in het bijzonder. Waardevolle gebouwen dreigen dan weer tegen de grond te gaan.

Kloof Unesco - Brugge

Volgens het rapport werden in en om het stadscentrum nieuwe gebouwen neergepoot met een grote maar weinig verheffende visuele impact op het historische erfgoed, wat wordt aangeklaagd met tekst én foto’s.

Onder meer de situatie aan de Gulden Vlieslaan en aan het Brugse station (waar een kantoren- en appartementencomplex annex winkelcentrum werd opgetrokken onder de naam ‘De balkons van Brugge’) is de Unesco een doorn in het oog. Veel nieuwe ontwikkelingen vormen een bedreiging voor het werelderfgoed, schrijft de cultuurorganisatie, en dat om twee redenen: ze staan vaak haaks op de stedelijke functie van de binnenstad, en ze hebben mogelijk een negatieve impact op het erfgoed dat met verval bedreigd wordt.

De Unesco concludeert dat er een kloof gaapt tussen haar doelstellingen en de manier waarop de stad Brugge aan ruimtelijke en economische ontwikkeling doet.

Snelle maatregelen

De Unesco maant Brugge dringend aan om meer proactief op te treden. De organisatie dringt ook aan op meer direct overleg met de stad. Zo wil de Unesco in samenspraak een algemeen beleidsplan tot stand zien komen, waarin ook andere experts op z’n minst hun advies kwijt kunnen. De Brugse monumentenverenigingen, waaronder de vzw Marcus Gerards van Dries Van den Abeele, worden uitdrukkelijk geloofd vanwege hun professionalisme en inzicht in de materie.

Het Bruge stadsbestuur onder leiding van Patrick Moenaert (CD&V) krijgt met het Unescorapport een heikele kwestie voorgeschoteld. Snelheid is geboden, want tussen 25 juli en 3 augustus komt de Unesco in Brasilia op het allerhoogste niveau samen voor een stand van zaken van het werelderfgoed. Het Brugse dossier zal in de Braziliaanse hoofdstad niet onbesproken blijven.

Karel Cambien

Meer over: , ,

 

Reacties

wall1003 | 2 augustus 2010

Bijzonder tevreden met het Unesco rapport. Dit dient zeer "au sérieux"genomen te worden.Als de Evaluatiecommissie termen gebruikt als "we staan er UITDRUKKELIJK op dat de Vlaamse regering de hele binnenstad erkent en beschermt als stadsgezicht".,dan betekent dit min of meer in diplomatieke termen dat het VERPLICHT is. Vele Bruggelingen zullen de beslissingen t.a.v.hun geliefde stad genomen door de World Heritage Committee ten volle toejuichen. Binnen het stadsbestuur wordt nogal lacherig omgesprongen met die evaluatie-en visitatiecommissie en dit o.m.door de rapporten belachelijk te maken. Het door de stad gefinancieerde blad EXIT gaat zo ver om te stellen: - het rapport: "een scheet in een netzak". - geinspireerd door verzuurde geesten rondom de heer Andries baron Van den Abeele. Dit alles getuigt van kwade trouw,onkunde,dilletantisme... Iedere rechtgeaarde Bruggeling weet dat de heer Van den Abeele,totaal belangenloos,zonder enige andere ambitie dan het welzijn van zijn stad,sedert jaar en dag in de bres staat voor het behoud en de bescherming van ons stadserfgoed. In het verleden werd -door onachtzaamheid,onkunde -reeds een aantal bijzonder belangrijke gebouwen met de grond gelijk gemaakt.Het verloren erfgoedpatrimonium ware voldoende om er een kleine historische stad mee op te bouwen. Wat nu nog rest dient "met hand en tand "verdedigd en beschermd te worden. Dus in concreto :een bijzonder lovenswaardig rapport.Tevens toe te juichen is de uitdrukkelijke vraag om een speciale commissie op te richten die zich met deze materie bezig houdt en waarvan de adviezen (zoals zo dikwijls in het verleden gebeurde)niet door het stadsmagistraat ,eigengereid en hetzij om politieke redenen of uit onbekwaamheid , in de prullenmand kunnen gekieperd worden. Een tevreden Bruggeling willy van walleghem brugge

Ongepast?

Ludo Callens | 21 juni 2010

Aan vatuv: Als ik snel kan doorstappen, haal ik 7 km per uur. Vanaf de Vosstraat tot de Gitschotellei is het méér dan 10 minuten ijlmarsen. Vanaf de Gitschotellei tot het station van Berchem is het LOPEN 5 minuten om mijn trein naar Oostende (tijdelijk Knokke) te halen. Ik zal volgende keer op je rug zitten! Ik zie écht het leuke niet in om met k'weet niet wat voor valiezen te stappen waar het niet moet. En het beleid in Brussel, Amsterdam, Frankfurt en zelfs Los Angeles(!) houdt er rekening mee! Maar ja, t'waren natuurlijk die vuile nazis die onze luchthaven hebben opgewaardeerd... Wat Oostende betreft: oh zo tekenend, omdat een voetganger verongelukt mag men zonder auto de boot niet meer op? En de "Herald of Free Enterprise", waren daar niet wat méér doden? Alles voor de auto, Oostende is een échte stad van het Vlaams Gewest! Tja, blijkbaar zijn er nog andere" boeren" dan de beton"boeren". Wie weet, waar het woord "boer" vandaan komt, die weet dat dit een overdreven vriendelijk woord is voor "maffiosi". Maar kom, dit heeft niets meer te maken met de kern van het probleem, ons erfgoed. Vergeet toch niet dat Brugge de échte hoofdstad is van Vlaanderen. En Vlaanderen is de kinderkamer van de Nederlandse cultuur. Ik blijf erbij dat de Unesco dit onder de aandacht mag brengen, telkens er ingrepen gebeuren die schade kunnen brengen aan het karakter van deze middeleeuwse wereldstad. Een héél ander punt, dat schijnbaar iedereen ontsnapt, is dat de "boeren" nu ook het platteland hebben ontdekt. Na de steden is het de beurt om de dorpen te bewerken, zelfs beschermde zoals Hoogboom. Om één of andere reden heeft de maffia ontdekt dat appartementsgebouwen zetten in dorpen ook lonend kan zijn. Hét grote "voorbeeld" is het oude gemeentehuis van Tongerlo, dat nu een appartementsgebouw is geworden in pastoriestijl van het meest fantasielose type. En dan is er die alles ontmoedigende regelgeving. Zo heeft de burgemeester van Voeren mij de meest oostelijke hoeve van het Vlaams Gewest getoond op het Gieveldplateau. Een gigantische hofstede met hectaren grond staat daar te verkommeren, als gevolg van regeltjes en regeltjes die dit en dat letterlijk in de weg staan! De plattelandsgemeenten klagen steen en been over de administratieve hindernissen die zij moeten overwinnen om waardevolle gebouwen voor de toekomst te redden, door ze bijvoorbeeld de functie van herberg of clubhuis of wat ook te geven. Ook particulieren worden gedwarsboomd als ze het spel "eerlijk" willen spelen. Als er één argument is tegen de splitsing van België, dan is het wel de angst dat de regelneverij in ons "nieuwe land" wel eens erger zou kunnen zijn dan in het oude België.

Ongepast?

vatuv | 21 juni 2010

Sja, in Oostende is er ook gesloopt tijdens een CDenV burgemeester en werden er ook allerlei domme bouwwerken neergepoot door bevriende VDenV aannemers..... Tot de huidige, zeer capabele SP.a burgemeester aan de macht kwam. Alles van voor WO2 is nu geklasseerd, de straten zijn opnieuw aangelegd, de parken en pleinen worden voorbeeldig onderhouden... En het leven is er opnieuw plezant. Ik zou zeggen : Bruggelingen stem voor de juiste mensen. Unesco of niet, je kunt niet leven in een prachtige middelleeuwse stad en zagen over de bouw- en renovatie reglementen. Als je daar niet tegen kunt, verhuis je best.

Ongepast?

Roeland Mortier | 21 juni 2010

Brugge twee maten en twee gewichten, het hangt ervan af welke "maten" je hebt

Ongepast?

Roeland Mortier | 21 juni 2010

Heel Brugge twee maten twee gewichten, afhankelijk van welke "maten" je hebt

Ongepast?

 

Reageer

Opgelet: Het is niet mogelijk om anoniem te reageren. Uw loginnaam zal bovenaan uw reactie verschijnen.

Om een reactie te plaatsen, dien je geregistreerd te zijn:

Nieuwsbrief

Ontvang elke middag een overzicht van het belangrijkste nieuws en om 18u de Knack Avond-update.

Schrijf u in op Knack dagelijkse nieuwsbrief

Schrijf u in op Knack Avond-update

E-mail:
Atelier van Koen Vanmechelen

Koen Vanmechelen opent OpUnDi feestelijk

In zijn Open University of Diversity wil kippenkunstenaar Koen Vanmechelen vanuit verschillende invalshoeken nadenken over bioculturele diversiteit.

Ronny Van de Velde in de zaal van Frank Maieu

Draagbaar museum Ronny Van de Velde tentoon op Brafa

Als het Museum op schaal 1/7 ergens zijn missie waarmaakt, dan zeker in het domein van de hedendaagse Belgische kunst.

Het op basis van Henri Morton Stanley zijn Congo-reizen geschilderde doek

Koning Boudewijnstichting is eregast Brafa

De stand van de Koning Boudewijnstichting, en eigenlijk de hele beurs, is een minimuseum op zich. 

Rinus Van de Velde, When I still worked as Wilhelm Böring’s assistant, he tried to indoctrinate me with his ideas, 2011, 200 x 160 cm

Rinus Van De Velde: ‘De tekenkunst zal alleen maar populairder worden’

Met een eerste solotentoonstelling bij Tim Van Laere en het ontwerp voor de cd-hoes van Raymond van het Groenewoud was 2011 een bijzonder druk jaar voor Rinus Van De Velde. Al belooft 2012 minstens even druk te worden.  

 
Partner Informatie