vrijdag 10 februari 2012

Op verkenning in Congolees Brussel

dinsdag 29 juni 2010 om 17u04

Feest in het Brusselse Matonge

Feest in het Brusselse Matonge © Belga

Brussel telt heel wat koloniale sporen. Voor een groot deel van die sporen is Leopold II verantwoordelijk. Zijn standbeeld prijkt nog steeds op de Troonplaats, aan de achterkant van het Koninklijk Paleis.

Ook het vlakbij gelegen Warandepark herinnert aan de koloniale tijden. In de omliggende straten hadden verschillende koloniale bedrijven hun zetel. Het Jubelpark en zijn omgeving zijn dan weer gebouwd met opbrengsten uit Belgisch Congo. Of soms schemert de aanwezigheid gewoon door in de naamgeving, zoals bij de Koloniënstraat.

Al is en blijft de Congolese aanwezigheid het meest opvallend in de omgeving van de Naamsepoort. Op het eerste stukje van de Waversesteenweg ligt de temperatuur constant een paar graden hoger. Vroeger bevonden zich hier veel koloniale verenigingen en cafés, tegenwoordig vind je er vooral kruideniers, kappers en klerenwinkels. De naam Matonge verwijst naar de gelijknamige wijk in Kinshasa.

Bokes met Congo

Om die koloniale sporen te ontdekken hebben heel wat Brusselse gidsenorganisaties een Congo-wandeling in de aanbieding. Ook vtbKultuur organiseert vanaf 24 augustus enkele wandelingen onder de titel ‘Bokes met Congo’.

Wie liever op eigen houtje op ontdekking trekt, kan terecht één van de wandelingen van Onthaal en Promotie Brussel uitproberen. Ook het boekje ‘Wandelen naar Congo. Langs koloniaal erfgoed in Brussel en België’ van Lucas Catherine vormt een ideale leidraad. Het bevat een inventaris van monumenten en ander Congolees koloniaal erfgoed.

Elien Haentjens

Meer informatie over de Congo-activiteiten in Brussel vind je op www.uitincongo.be en www.congo2010.info.


 

Meer over: , , ,

 

Reacties

EBL | 2 juli 2010

De gebouwen staan er nog, maar de geest van Leopold II is bijna volledig verdwenen. De Fransen vertrokken met de oude Belgische glories. Hoe lang zal het koninklijk paleis of dit van de eerste minister nog een Belgische taak hebben? Het parlement, de senaat, hoe lang nog?

Ongepast?

 

Reageer

Opgelet: Het is niet mogelijk om anoniem te reageren. Uw loginnaam zal bovenaan uw reactie verschijnen.

Om een reactie te plaatsen, dien je geregistreerd te zijn:

Beeldreportage

De mijnen in Katanga

In beeld: Congo in Limbo

De Belgische fotograaf Cédric Gerbehaye trok exclusief voor Knack naar Congo.

Opinie

Sculpture Nkondi, kongo , D.R.Congo. J. C. Marian collection (Brussels). Wood, ritual residues, nails, mirror, kaolin (clay), h. 35 cm.

     Ambitie en durf, we juichen het toe.     

Matthias  Depoorter 

 
Partner Informatie