Massaverkrachtingen Oost-Congo: VN geven falen toe
woensdag 08 september 2010 om 11u33

Atul Khare © Reuters
De blauwhelmen van de Verenigde Naties (VN) hebben in hun missie gefaald, doordat ze niet in staat waren om de systematische verkrachtingen van enkele weken geleden in Oost-Congo te voorkomen. Dat gaf Atul Khare, VN-assistent-secretaris-generaal voor vredeshandhaving, toe in zijn getuigenis voor de VN-Veiligheidsraad in New York.
Khare zei ook dat de omvang van het drama nog groter is dan gevreesd. Waarschijnlijk werden minstens 500 vrouwen en kinderen verkracht.
Eerder was sprake van 240 verkrachtingen in en rond het dorpje Luvungi, maar volgens Khare zijn nog 260 gevallen aan het licht gekomen in andere gebieden in de provincies Noord- en Zuid-Kivu.
Falen
De systematische verkrachtingen vonden eind juli – begin augustus plaats en zijn vermoedelijk het werk van Congolese en Rwandese rebellen, al ontkennen de Forces Démocratiques de Libération du Rwanda (FDLR) hun betrokkenheid.
De leden van de Veiligheidsraad uitten hun ontzetting over het drama en hadden kritiek op het falen van de VN-missie in Oost-Congo (MONUSCO), die de misdaden niet kon voorkomen. Luvungi ligt op enkele kilometers van een VN-basis.
“Terwijl in de Congolese regering in de eerste plaats verantwoordelijk is voor de veiligheid van de burgers, zijn wij zelf ook tekortgeschoten,” zei Khare voor de Veiligheidsraad.
“Onze acties waren ontoereikend wat heeft geleid tot de onaanvaardbare gewelddaden jegens de dorpelingen in de regio. We moeten beter doen.”
Mensen
- Student veroordeeld voor filmen van homoseksuele kamergenoot
- As van Star Trek-legende Scotty naar de ruimte gebracht
- Facebook-oprichter Mark Zuckerberg wijzigt profiel naar getrouwd
- 'Ooit riep ik dat de CVP een echte hoer was'
Technologie
- Apple licht bouw ‘ruimteschiphoofdkwartier’ toe
- Google vindt verplichte filter op pornografie geen goed idee
- Twitter biedt kansen voor de overheid
- Verander je foto in een sculptuur
Wetenschap
- 3.000 jaar oude zegel bewijst bestaan van Bethlehem voor Christus
- 'Er zijn oneindig veel heelallen'
- Nachtverlichting trekt allerhande insecten aan
- Gammastralen mogelijk niet de bron van kosmische straling
Cultuur
- NTGent en Toneelhuis kiezen voor seks, romanbewerkingen en vroegere succescreaties
- Roma viert tiende verjaardag
- Dans: Anne Teresa De Keersmaeker analyseert zichzelf in uitmuntend boek
- Belg Marc Bouchkov haalt finale Koningin Elisabethwedstrijd
Buitenland
- 'Verenigde Naties hypocriet en onverschillig'
- Streek rond Bologna blijft beven
- Noodwet kan studenten in Québec niet kalmeren
- Eerste stemronde Egyptische presidentsverkiezingen begonnen
Economie
- Beleggerscompetitie: Hoogspanning
- Ellende op financiële markten kan nog twee jaar duren volgens Schäuble
- Groen twijfelt aan veiligheid kerncentrale Gravelines
- Moody's doet beurzen schrikken




Even geduld, a.u.b.
