zondag 12 februari 2012

Ieren stemmen verdrag van Lissabon weg

vrijdag 13 juni 2008 om 12u29

De Ieren hebben tijdens een referendum het verdrag van Lissabon weggestemd met 53,4 pct van de stemmen. Dat blijkt uit de definitieve uitslag.

Ieren stemmen verdrag van Lissabon weg

Ieren stemmen verdrag van Lissabon weg

De Ieren hebben in een referendum het Europese verdrag van Lissabon weggestemd met 53,4 pct van de stemmen. Dat blijkt uit de definitieve uitslag. Voorzitter Jose Manuel Barroso van de Europese Commissie en Belgisch premier Yves Leterme roepen op door te zetten met de ratificatie in die landen waar dat nog niet is gebeurd.

Volgens de volledige uitslag die werd bekendgemaakt door de Ierse omroep RTE stemden 752.451 mensen voor het Europees verdrag en 862.415 tegen, of 53,4 pct neen-stemmen en 46,6 pct ja-stemmen.

Door de Ierse verwerping van het verdrag van Lissabon, een vereenvoudigde versie van de zogenaamde Europese grondwet, zit Europa met een probleem. Het verdrag wordt immers pas van kracht als het door alle 27 lidstaten is geratificeerd.

Volgens Barroso moet de Ierse premier Brian Cowen op de Europese top van volgende week een analyse van de nederlaag geven en aangeven hoe Dublin de situatie wil aanpakken. Het is dan aan de staatshoofden en regeringsleiders om gemeenschappelijke beslissingen te nemen, aldus Barroso.

Teleurgestelde reacties

Ook Belgisch premier Yves Leterme zei in een eerste reactie dat er moet worden doorgezet met de ratificatie in die Europese landen waar het verdrag nog niet is goedgekeurd. Hij hoopt ook dat België (waar de gemeenschaps- en gewestparlementen het verdrag nog moeten ratificeren) het goedkeuringsproces snel kan afronden.

Leterme betreurt het negatieve resultaat van het Iers referendum. De premier meent dat moet worden nagegaan welke mogelijkheden er zijn om het verdrag vooralsnog in werking te laten treden en Ierland daarbij te betrekken.

Ook minister van Buitenlandse Zaken Karel De Gucht betreurt de uitslag van het referendum. Hij meent dat het verdrag opnieuw aan de Ieren zou moeten worden voorgelegd, net zoals dat destijds bij het verdrag van Nice is gebeurd. De Gucht roept eveneens op de ratificatieprocedure in de andere landen waar dat nog niet is gebeurd zonder vertraging af te werken.

Opkomst van zo'n 40 pct

Ierland sprak zich donderdag als enige lidstaat van de Europese Unie in een referendum uit over het verdrag van Lissabon. Ierse media spreken van een opkomst van ongeveer 40 pct, die op sommige plaatsen zou oplopen tot 50 pct.

Vanaf vrijdagmorgen 10 uur Belgische tijd werden de stemmen geteld. De eerste tellingen wezen al op veel neen-stemmen, vooral in de landelijke gebieden en de arbeiderswijken in steden.

De middenklasse in de steden steunt het verdrag, maar niet in die mate dat ze de neen-stemmen in de arbeidersbuurten kan counteren, zo meldde RTE op basis van de eerste tellingen. De tendens dat de neen-stemmers het zouden halen, werd bevestigd in de eerste uitslagen.

Reeds in de vroege namiddag meldde RTE dat het vaststond dat de Ieren het verdrag van Lissabon hebben weggestemd.

Meer over: , ,

   

Reageer

Opgelet: Het is niet mogelijk om anoniem te reageren. Uw loginnaam zal bovenaan uw reactie verschijnen.

Om een reactie te plaatsen, dien je geregistreerd te zijn:

Nieuwsbrief

Ontvang elke middag een overzicht van het belangrijkste nieuws en om 18u de Knack Avond-update.

Schrijf u in op Knack dagelijkse nieuwsbrief

Schrijf u in op Knack Avond-update

E-mail:
 
Partner Informatie
  • Iedereen piraat. De nieuwe strijd tegen illegale downloads
  • Armoede en asielzoekers. De klaagzang van de OCMW's
  • Stephen King: 'Ik maak monsters, maar ben er geen'
Lees meer