donderdag 24 mei 2012

'Helaas wordt bij evacuatie-oefeningen geen rekening gehouden met de paniek'

donderdag 19 januari 2012 om 10u30

4.000 mensen op een schip hoeft volgens ingenieur André Hage, specialist scheepsveiligheid van de universiteit van Luik, geen risico te zijn.

De gekapseisde Costa Concordia.

De gekapseisde Costa Concordia. © Reuters

De schipbreuk van de Costa Concordia maakte al 11 slachtoffers. Voorlopig is alleen de kapitein onderwerp van controverse. Maar 4.000 mensen op één schip, is dat op zich al geen risico? Knack.be vroeg het aan André Hage, ingenieur aan de universiteit van Luik en specialist in scheepsveiligheid.

Zo’n 4.000 mensen vervoeren op een boot, wordt dat geen te groot risico bij ongevallen?

André Hage: Ik denk het niet. Die schepen zijn ontwikkeld om zo’n groot aantal mensen zonder risico te verplaatsen. Tijdens het ontwerp wordt rekening gehouden met de veiligheidsparameters bepaald door de Internationale Maritieme Organisatie (IMO). Die veiligheidsmaatregelen zijn van kracht gegaan na de schipbreuk van de Titanic . Ze worden aangepast bij elk nieuw ongeluk, in functie van de huidige constructie-eisen en bijgesteld naargelang de capaciteit van elke boot. Elk vaartuig wordt bij ongeval verplicht een procedure te volgen, het International Safety Management (ISM). Regelmatige controles maken naleven wijselijk en geen enkele boot mag de haven verlaten zonder een certificaat dat de veiligheid garandeert.

Denkt u niet dat de capaciteit van cruiseschepen verlaagd moet worden om dit soort ongelukken te vermijden?

André Hage: De Italiaanse tragedie is een triestige zaak, maar ik denk niet dat daarom de constructie of de capaciteit van de schepen in vraag moet gesteld worden. We moeten geen stappen achteruit zetten. Het heeft veel moeite gekost om dit wetenschappelijk niveau te bereiken, om het mogelijk te maken dit soort schepen te ontwikkelen en de veiligheid te optimaliseren. Om de twee weken doet de bemanning een evacuatieoefening en om de drie maanden wordt een simulatie op poten gezet waarbij de reddingsboten in het water gelaten worden.

Helaas wordt bij die oefeningen de menselijke dimensie niet in rekening gebracht. En meestal bemoeilijken de bewegingen van de menigte en de heersende paniek tijdens een schipbreuk de evacuatie aanzienlijk. Specialisten ontwikkelen nu programma’s die het mogelijk maken rekening te houden met aanwezigheid van mensen tijdens de oefeningen.

Hoe gebeurt de evacuatie van mensen die nog vastzitten in het schip ?

André Hage: Dat is heel delicaat. De romp van het schip kan niet op gelijk welke manier geopend worden. Er moet heel aandachtig te werk gegaan worden. Zo moet er rekening gehouden worden met de zuurstof, want een verkeerde beweging kan de nog aanwezige luchtzakken doen vollopen waardoor eventuele overlevenden verdrinken. De reddingswerkers en ingenieurs ter plaatse hebben veel ervaring. (Le Vif/MVB)

Meer over: , , ,

 

Reacties

joceline | 20 januari 2012

inderdaad walter, de evacuatieoefeningen worden eerder afgedaan als een 'lachertje', en na vele cruises gedaan te hebben zal ik volgende keer ook wel beter opletten !!! en als je zo dikwijls gecruised hebt, snap je echt niet hoe dit kon gebeuren, want een kapitein zorgt altijd voor het welzijn van de passagiers, zo hebben we verschillende havens niet kunnen aan doen wegens het bar slechte weer, storm op zee ! daar werd toen ook over gepalaverd door ontevreden passagiers, maar wij hadden meer dan begrip voor de beslissingen van de kapitein !en swa peeters, :-) moesten ze de politiekers en bankiers huisarrest opleggen na de kemels die ze die reeds geschoten hebben, er zouden er niet veel meer rondlopen :-)

Ongepast?

janmetdepet | 19 januari 2012

Zoals met oefeningen van redding uit in het water liggende auto's in een zwemkom .... Lijkt allemaal wel redelijk goed te lukken. Wat als die zelfde auto bij donker op z'n dak terecht komt op de bodem van een kanaal? Niet zo evident meer. Zo ook met schepen. Al zeker met passagiersschepen van die afmetingen. De gangen worden labyrinthen in het donker en onder water. Als je het geluk hebt aan dek te zijn voor hij zinkt kan hij scheef gaan liggen zelfs ondersten boven draaien, waardoor je gemakkelijk 30/40 meter naar beneden kan vallen of schuiven. Er kan van alles los komen en op je neerkomen. Dan zo een massa hysterische mensen die allemaal vooraan willen staan. Als daarenboven de bemanning niet bekwaam is of doeltreffend begeleidt, is het helemaal een puinhoop. Met een showkapitein die als eerste gaat lopen is het gewoon een wonder dat er zo veel mensen gered zijn maar geloof me in diep water en op een afstand van het vasteland waren er héél véél meer doden geweest. Op zo een mastodont zie je me niet. Ik was mee als passagier met een vrachtschip de oceaan over, dat is heel wat anders. Geen show maar efficientie en midden de oceaan een goed gesmeerde reddingsoefenig waar we zelfs in de reddingsboot plaats moesten nemen. Bij het minste gevaar de kapitein zelf op de brug zonder gouden strepen en kepi maar met kennis van zaken en niet zat van vorige nacht. Dit maakte ik ooit anders mee op een cruise met een klein grieks schip, ik ging zelfs niet naar beneden om te gaan slapen 's nachts, zo veel vertrouwen had ik in die bemanning. Het was wel 10€ voor een foto met de kapitein op de brug en hij had nog succes ook ............

Ongepast?

swa peeters | 19 januari 2012

Nu krijgt de kapitein huisarrest. Als zoiets in de bankenwereld gebeurt krijgt hij een dikke bonus.

Ongepast?

Nico Ros | 19 januari 2012

Dit zijn z.g. mooi-weer schepen. Op youtube kan men zien hoe een passagiersschip zich gedraagt in slecht weer. De stabiliteit van deze drijvende flats is niet berekend op een hurricane. Vierduizend obese en bejaarde passagiers hebben in havens al een halve dag nodig om via de valreep aan wal te komen. Dit Costa schip ligt boven water in een kalme zee; Titanic verging in een spiegelgladde zee. Als doorgewinterde bemanningsleden op vrachtschepen de grootste moeite hebben om een schip in nood te verlaten, dan vrees ik voor de levens van duizenden feestgangers op een vaartuig dat 72 meter hoog is en slechts 47 meter breed tijdens een vliegende storm op zee. (Oasis of the Seas - max 7300 passagiers + 2165 bemanning)

Ongepast?

Lucas01 | 19 januari 2012

Men vergeet steeds één ding, als de boot kapseist, en dat doet hij bijna altijd, gewoon een stabiliteitsgegeven, is de helft van de reddingsmiddelen onbruikbaar en is er dus een tekort aan reddingsmiddelen. De theorie klopt wel, zoveel opvarenden - zoveel boten, doch in werkelijkheid is een groot deel van de middelen onbruikbaar. Bovendien is een massa in paniek nooit gedisciplineerd en ontstaat er chaos. Om dat te vermijden is er training nodig en dat hebben passagiers nooit gekregen. De evacuatie oefening is een lachertje.

Ongepast?

 

Reageer

Opgelet: Het is niet mogelijk om anoniem te reageren. Uw loginnaam zal bovenaan uw reactie verschijnen.

Om een reactie te plaatsen, dien je geregistreerd te zijn:

Mensen

Technologie

Wetenschap

Cultuur

Buitenland

Economie

België

Nieuwsbrief

Ontvang elke middag een overzicht van het belangrijkste nieuws en om 18u de Knack Avond-update.

Schrijf u in op Knack dagelijkse nieuwsbrief

Schrijf u in op Knack Avond-update

E-mail:
 
  • Johan Vande Lanotte: De linke zaakjes van de vicepremier
  • Onderwijs: Met welke diploma's word je rijk?
  • Guy Vanhengel over Open VLD: 'Soms moet een club van coach veranderen'
Abonneren