Euro viert tiende verjaardag in crisis
zondag 01 januari 2012 om 09u30

© reuters
Op 1 januari 2012 viert de euro zijn tiende verjaardag als "meest tastbare" bewijs van de Europese eenmaking. Intussen gaan 14,2 miljard bankbriefjes en 95,6 miljard muntstukken van hand tot hand tussen ruim 330 miljoen Europeanen uit 17 landen, maar maakt de eenheidsmunt ook de meest fundamentele crisis door in zijn jonge bestaan.
Eigenlijk bestaat de Europese eenheidsmunt al sinds 1999, toen de financiële markten de franken, guldens, lires en marken omruilden voor de euro. Op 1 januari 2012 volgde dan in 12 landen ook de fysieke wissel: België, Nederland, Frankrijk, Duitsland, Luxemburg, Italië, Spanje, Portugal, Griekenland, Ierland, Finland en Oostenrijk.
Maar daar bleef het niet bij. Vijf jaar later, in 2007, groeide de eurozone al aan met Slovenië, om nauwelijks een jaar later ook Malta en Cyprus te verwelkomen. Slovakije volgde in 2009 en de jongste eurotelg is Estland. Bedoeling is echter dat zowat alle huidige en toekomstige EU-lidstaten verplicht de euro gaan gebruiken. Enkel het Verenigd Koninkrijk en Denemarken konden destijds een zogenaamde opt-out bedingen.
"Verdwijnen van euro geen optie"
De voorbije crisismaanden leek het echter steeds minder zeker dat de eurozone zelf nog een lang leven beschoren is. De schuldencrisis bracht de eengemaakte munt stevig aan het wankelen, zonder dat dit intussen een halt is toegeroepen.
Verhalen over het uiteenspatten van de eurozone doken de voorbije maanden steeds vaker op, al blijven Europese leiders beklemtonen dat het verdwijnen van de euro geen optie is. Want de eenheidsmunt heeft immers een hele reeks voordelen. "Meer keuze en stabiele prijzen voor de consumenten, meer zekerheid en kansen voor de bedrijven en de markten", luidt het op de website van de Europese Commissie.
Internationale consumptie
Reizen, producten kopen in het buitenland of via het internet is heel wat makkelijker geworden dankzij de euro. Iets wat ook bedrijfsleiders en economen maar al te graag onderstrepen. Zo zou de grote Duitse automobielsector jaarlijks 300 tot 500 miljoen euro besparen dankzij de eenheidsmunt, berekende de Duitse bank Metzler.
Consumenten stonden echter - zeker bij de start - heel wat sceptischer tegenover de euro. Zij vreesden immers prijsstijgingen, ook al kreeg de Europese Centrale Bank als duidelijke opdracht de inflatie onder de 2 procent te houden. Iets wat ook lukte.
Volgende 10 jaar?
Of de euro ook de volgende 10 jaar nog blijft bestaan, is voorlopig niet met zekerheid te zeggen. Wat wel vast staat, is de aanscherping van de budgettaire discipline en de grip die Europa daarop krijgt.
Op een reeks opeenvolgende crisistoppen namen de Europese staats-en regeringsleiders dit jaar steeds verdergaande beslissingen, maar echt fiscaal federalisme kwam daar nog niet uit voort. Algemeen wordt echter aangenomen dat het verdwijnen van de euro catastrofaal zou zijn voor de Europese economie en welvaart. (Belga/VF)
Reacties
@ Corse. Een goede analyse en beschrijving van het politieke, economische en sociale gebeuren op wereldwijde schaal. Conclusie: Absolute vrijheid leidt naar de wet van de sterkste. De vrijheid van de één bvb. het grootkapitaal eindigt waar de vrijheid van de ander bvb. de burger begint of beknot wordt. Het kapitaal en de vrije markt moeten dus aan regels en beperkingen gebonden zijn. Het grootkapitaal beschouwt de vrije markt als vrij te zijn van alles bvb. overheid, vakbonden, mensenrechten, democratie, ecologie. Het wil de almacht op wereldschaal. Onder andere moeten er (tijdelijke) tolmuren komen voor producten uit (te) lagelonenlanden zoals China. Dé heraut van de vrije markt de VS hebben al altijd tolmuren gehad voor landbouwproducten uit ontwikkelingslanden waarmee ze een ‘vrijhandelsverdrag’ hebben gesloten.
De crisisoorzaak: de tien geboden van de crisis en laagconjunctuur: 1. Een gebroken wereldbanksysteem, dit door enkel te speculeren en niet te investeren in industrie, KMO en burgers, dit casino kapitalisme is de grootste oorzaak van de huidige crisis en laagconjunctuur, banken en wereldcorporaties bepalen de economie en domineren de politiekers, zelfregulatie is de grootste mythe van het vrije marktorakel, het is de schuldendictatuur van de westerse financiële wereld die instortte. Al de westerse vooruitgang wordt nu opgezogen door de financiële wereld. 2. Bedrijven verhuizen naar de nieuwe markten: de BRICS landen, globalisering is vooral delokalisering van bedrijven en banken. 3. Bedrijven die delokaliseren zijn de gemeenschap eigelijk enorme bedragen verschuldigd vermits hun rijkdom verkregen is op koste van deze gemeenschap. (delokaliseringstax) 4. Het delokaliseren van bedrijven moet in de eerste plaats ontmoedigd worden. 5. De 3 miljard nieuwe consumenten van de economische gemeenschap BRICS brengen veel meer winst op korte termijn voor bedrijven, BRICS landen hebben een jaar groei van 14%. 6. Wereldhandelaars dumpen goedkope producten uit lageloonlanden op onze markt, onze eigen prachtige KMO bedrijven kunnen onmogelijk concurreren met deze BRICS landen en gaan daardoor massaal bankroet, werkloosheid en armoede is het gevolg. 7. Ook vooral geautomatiseerde bedrijven en wereldcorporaties weigeren hier belastingen te betalen met staatsschuld, armoede en aftakeling van de sociale zekerheid als gevolg. 8. Deze corporaties willen en wensen hier niet te betalen voor de gemeenschap vermits maatschappelijk verantwoord privé ondernemen niet bestaat in het vrije marktsysteem, een degelijke wetgeving zou welkom zijn voor alle burgers! 9. De staat beschikt niet over de grote productiemiddelen en gaat bankroet door schulden, dit betekend ook het einde van de krediet-schuldensamenleving voor burgers. 10. De sociale zekerheid wordt vervangen door armoede, misdaad en gevangenissen, (einde van het privaat kapitalisme) De Liberale vrije marktfundamentalisten blijven het zorgenkind, ze hebben de totale planeet leeggestolen en dit gestolen geld op de belastingsparadijzen geplaatst! De buit van de legale diefstal bevindt zich in de illegale 23 belastingsparadijzen op onze planeet, belastingsparadijzen vallen onder de wetgeving van het liberaal gedoogbeleid. De valse Europese solidariteit tussen noord & zuid en oost & west wordt enkel gebruikt om de lonen, sociale zekerheid en de levensstandaard van het rijkere noorden te drukken en met het belastingsgeld worden privaatbanken en grote bedrijven gered.
@LOLO: niet de banken zijn de daders, wel die idiote en arrogante politiekers die voortdurend anderen de vinger wijzen voor stupiditeiten die ze zelf maken.
Ja in Crisis, WAAROM ???? Omdat de banken en zijn aadeelhouders in GANS EUROPA (= het kapitaal) NOOIT genoeg hebben gehad om zich te verrijken op de kap van ons geld en torenhoge procenten hebben beloofden aan iedereen die hen hun geld gaven om verder te beleggen en natuurlijk in RISICO beleggingen, ook omdat de banken dan hun eigen nog eens beloonden met zich torenhoge bankbonussen omdat ze hun werk goed gedaan hadden met ons te pluimen met LEUGENS. EN WIE BETAALD dat NU en dit zelfs in gans Europa ???? WIJ de BURGERS en dan krijgen we nog de schuld hiervan ook nog. AL die banditen en echte maffia, daar moten ze het geld terug gaan halen en zeker bij de mensen die bankbonussen in hun zak hebben gestoken, en ze mee in den BAK te zetten en nooit meer vrij te laten dan denken ze wel beter na in de toekomst.
Reageer
Opgelet: Het is niet mogelijk om anoniem te reageren. Uw loginnaam zal bovenaan uw reactie verschijnen.
Om een reactie te plaatsen, dien je geregistreerd te zijn:
Mensen
- Strauss-Kahn opnieuw op vrije voeten
- Toestand prins Friso blijft onveranderd
- DSK nog altijd in voorhechtenis
- ‘Een op de tien levensdelicten wordt door vrouwen gepleegd’
Technologie
- Een social media plakboek met Storify
- Baby, you can map my car
- Hipstamatic
- Verbluffend interactief Koreaans pretpark
Wetenschap
- Deeltjes sneller dan licht door slechte aansluiting computer
-
Wetenschap in beeld

- Hilarische creationistische analyses
- Astrofysici ontdekken nieuw type planeet
Cultuur
- Museumdirecteur Robert Hoozee van Gentse MSK overleden
- CAMPO bekroond én afgekeurd
- Landschapsfoto’s Bart Michiels brengen oorlogsverleden tot leven
- Kulturama splitst op in drie festivals
Buitenland
- Australische premier en ex-premier strijden om leiderschap
- Romney wil personenbelastingen verlagen met 20 procent
- Acht lijken uit Costa Concordia gehaald
- Europa bekritiseert Duitsland voor chirurgische castratie
Economie
-
Danny Goderis: ‘IBBT moet de Vlaamse ICT-incubator worden’

-
MIVB heeft nood aan 335 extra bussen

-
Speculatie over Option-deal met Microsoft

-
Bedrijfsklimaat klaart op dankzij verwerkende nijverheid





Even geduld, a.u.b.
