donderdag 24 mei 2012

Delphine Lecompte - Verzonnen prooi

vrijdag 03 december 2010 om 16u00

Geen enkele dichteres heeft het voorbije jaar de laaglandse poëziewereld zozeer beroerd als Delphine Lecompte.

Delphine Lecompte - Verzonnen prooi
Uitgeverij: De Contrabas
Aantal pagina's: 60
Prijs: 12,50 euro
ISBN: 978-90-794-3236-3

Die beroering kwam zowel uit haar werk als uit haar persoon voort. Haar turbulente jeugdjaren, waarvan ze er een paar in een psychiatrische instelling doorbracht en waarover ze mondjesmaat in de media berichtte, wekten nieuwsgierigheid.

Dan is er ook haar een halve eeuw oudere vriend, aan wie ze Verzonnen prooi opdraagt: 'Aan Omer Minnebo, mijn muze, mijn masseur, mijn manager, mijn hoeder, mijn diëtist, mijn plaaggeest, mijn chauffeur, de grote liefde van mijn leven.' Hij is 'de oude kruisboogschutter' die in menig gedicht opduikt.

En dan is er nog Lecomptes fysieke verschijning. In tegenstelling tot het gros van de vrouwelijke dichters streeft zij er niet naar haar poppemiekegehalte op te vijzelen, om de eenvoudige reden dat er helemaal geen poppemieke is. No offence, want ze noemt zichzelf maar al te graag de prinses met de haviksneus.

Is dit alles relevant? Jawel. Lecompte is een chroniqueur van lelijkheid en verveling. 'Toen ik wakker werd was ik kreupel in mijn gezicht / De oude kruisboogschutter zat op een versleten zetel / Hij keek onverschillig naar een documentaire over een schilder / die bijzondere aandacht schonk aan de tepelhoven van badende dames'. Kreupel, oud, versleten, onverschillig... Ziedaar het universum van de dichteres en haar oude schutter.

Slaagt ze erin om die lelijkheid en verveling om te zetten in pittige gedichten? Nee. Lecompte won vorig jaar dan wel de C. Buddingh'-prijs voor haar debuut De dieren in mei, maar de formule is uitgewerkt. Dat was ze eigenlijk al halverwege die eerste bundel.

De lange, prozaïsche gedichten proberen door middel van associatieve, would-be verrassende versregels uit hun saaiheid te ontsnappen, maar dat mislukt jammerlijk.

Philip Hoorne

Meer over: ,

 

Zoek naar literaire evenementen

Top 10

1. Santa Montefiori - Fairfield park
2. Suzanne Collins - Hongerspelen
3. David Pefko - Het voorseizoen
4. John Irving - In een mens
5. Maria Duenas - Het geluid van de nacht
6. Adrianus Franciscus Theodorus van der Heijden - Tonio
7. Tatiana de Rosnay - Haar naam was Sarah
8. Stefan Brijs - De Engelenmaker
9. Herman Koch - Zomerhuis met zwembad
10. Arnaldur Indridason - Verdwijnpunt

Bron: GfK Retail & Technology en Boek.be
1. Pieter Aspe - Eiland
2. Suzanne Collins - Vlammen
3. Suzanne Collins - Spotgaai
4. Patricia Cornwell - Rood waas
5. Suzanne Collins - The Hunger Games
6. Luc Deflo - Losers
7. Danni Lowinski/Lynn Fontaine - Modellen gezocht
8. George R.R. Martin - Het lied van ijs en vuur / 1 Het spel der tronen
9. Tami Hoag - Dieper dan de doden
10. Vincent Tille - Code 37 / Walging

Bron: GfK Retail & Technology en Boek.be
1. Denis Avey - De man die naar Auschwitz wilde
2. Jooris van Hulle / Pieter Aspe - Pakket Pieter Aspe
3. Simon Garfield - Precies mijn type
4. Jooris van Hulle - Pieter Aspe
5. Patricia Perquin - Achter het raam op de Wallen
6. David Van Reybrouck - Congo
7. Bart Van Loo - De Frankrijktrilogie
8. Walter Isaacson - Steve Jobs
9. Dick Couch - De seals elite
10. Bart Van Loo - Bleu Blanc Rouge

Bron: GfK Retail & Technology en Boek.be
1. Wislawa Szymborska - Einde en begin. Verzamelde gedichten
2. Herman Finkers - Poëzie, zo moeilijk niet
3. Joke van Leeuwen - Half in de zee
4. Ivo van Strijtem / Koenraad Stassijns - De liefde heeft jouw naam
5. Delphine Lecompte - Blinde gedichten
6. Hugo Claus - Gedichtenset in cassette / druk 1
7. Pablo Neruda - De mooiste van Pablo Neruda
8. Leonard Nolens - Zeg aan de kinderen dat wij niet deugen
9. Joris De Zutter - Maurice Maeterlinck
10. Peter Holvoet-Hanssen - Antwerpen / Oostende

Bron: GfK Retail & Technology en Boek.be