RTBF-directeur: 'De RTBF zaait geen haat tussen de gemeenschappen'
donderdag 19 januari 2012 om 12u22
‘Neen, de RTBF zaait geen haat tussen de gemeenschappen’, verdedigt Jean-Pierre Jacqmin, directeur informatie bij de Franstalige publieke omroep, zich.

Jean-Pierre Jacqmin. © Belga
Jean-Pierre Jacqmin, directeur informatie bij de Franstalige publieke omroep, noemt de conclusies van professor emiritus Magda Michielsens van de Universiteit Antwerpen dat de RTBF zich bezondigt aan haatzaaierij tussen de gemeenschappen “ongegrond”.
Magda Michielsens nam de uitzendingen van het programma ‘Mise au point’, het politieke debat van de RTBF, onder de loep tijdens de lange politieke crisis tussen 2010 en 2011. Voor haar is die politieke afspraak op zondag een tekenend voorbeeld van de werking van een haatcampagne: “Ik was echt geschrokken. Het beeld van de Vlamingen dat daar wordt opgehangen is schokkend”, zei ze over haar onderzoek in een interview met Knack.
Voor Michielens zijn er verschillende elementen tijdens de uitzendingen die niet helemaal koosjer zijn. De toonzetting van het programma, de keuze van de gasten, de beeldregie, de sms’jes en e-mails van de kijkers die onderaan in beeld verschijnen - en meer iets weghebben van een ‘scheldforum’ - de houding van de presentatoren. Het lijkt allemaal erop gericht te zijn een zo groot mogelijke polarisering teweeg te brengen: elke kans om ‘wij, Franstaligen’ tegenover ‘zij, de vijandige Vlamingen’ te zetten, wordt ook gegrepen.
“Herhaling is een enorm strijdwapen in een haatcampagne”, legt Michielsens uit. De NV-A wordt telkens weer beschreven als een gevaarlijke partij die alle onderhandelingen dwarsboomt. Altijd opnieuw wordt het beeld opgehangen van een vijandig Vlaanderen. Nooit eens dissidente stemmen, zucht Michielsens. Voor haar is het duidelijk: de RTBF verspreidt haat.
Jacqmin: ‘Ongegrond en onrechtvaardig’
”Dat zijn ongegronde conclusies”, zo verdedigde Jean-Pierre Jacqmin zich. Hij zegt onaangenaam verrast te zijn door de studie. “We hebben altijd de deontologische regels van de journalistiek ter harte genomen. Als er zich ook maar een schending had voorgedaan, hadden we zelf al klachten gekregen en waren we vervolgd geweest door instanties als de Raad van Beroepsethiek. En dat is niet het geval.”
Om in het voordeel van de Franstalige publieke omroep te pleiten, haalt Jean-Pierre Jacqmin aan dat er veel samengewerkt wordt tussen de verschillende RTBF-redacties en bepaalde Vlamingen en Vlaamse media. “We nodigen vaak Vlaamse politici of specialisten uit, we werken ook via de radio met Vlaamse columnisten en komieken en we hebben een regelmatige samenwerking met de VRT.”
Jacqmin: ‘In de naam van de vrijheid van meningsuiting leggen we geen klacht neer’
Desondanks weigert Jean-Pierre Jacqmin om het journalistieke werk van de RTBF in vraag te stellen. “In een land als België riskeer je als journalist om je anders uit te drukken naar gelang de gemeenschap waar je vandaan komt. We zijn ons daar bewust van, maar dat is een fenomeen dat zich voordoet als weerskanten van de taalgrens. We hebben de kwestie al besproken met ons collega’s van de VRT”.
Nochtans wil de RTBF geen klacht neerleggen tegen de auteur van het onderzoek. “In de naam van de vrijheid van meningsuiting is het niet onze eerste reflex om een klacht neer te leggen”, concludeerde Jacqmin. (Le Vif/MVB)
Reacties
bomokie, het feit dat franstaligen in de 7e dag niet aan bod komen, is dat zij maar al te vaak weigeren hier te komen deelnemen.... on ne parle pas le patois, les F. n'ont pas de culture... en ze verkiezen M au P.... war ze inderdaad toegegeven, véél meer zendtijd krijgen en dus zo véél meer (kies)zieltjes kunnen winnen.... hetzelfde geldt voor onze nederlandstalige schertspolitiekers en -reporters, die maar al te graag worden aangevoerd als de "flamands de service".... wzt een kaakslag voor de meerderheid van de Belgische bevolking, die het dan nog eens aandurfde a ratio van 1 op 3 VOOR de NVA te stemmen! Quelle honte! Ce qu'ils osent! C'est de l'insensé! Il manque quelque chose à l'ensignement flamande! Accordons-y un infâme comme ministre tutelle, un ignorant non-acceptable, un idiot de service ne sachant qui ou quoi le dirige.... gnagnanga!
Beste Neyt;, dit is de 21e eeuw.... de VMO noc de NSDAP bestaan vandaag de dag nog, Napoleon is ook al lang dood! Maar misschien kunnen we nog steeds de Engelsen de honderdjarige oorlog verwijten, en Jeanne d'Arc ophemelen als de bevrijdster van het vasteland... komman zeg, grow up! en leer leven in een tijd waar informatie op andere manieren wordt verspreid dan staats- en partijpolitieke pers!
Aan Krebbe: P. Krol is -samen met Marek - zowat de beste cartoonist van België. Ooit zijn tekeningen van 'papa' Daerden of van 'La Baronesse AM Lizin gezien??-> we gaan toch niet doen zoals met de Mohammed-cartoons zeker: men mag met alles lachen, maar niet met 'onze GROTE LEIDER'. Als er nu 1 figuur is die cartoons vraagt is het toch wel Bart zeker: geel omdat hij Vlaams is, met open hemd (omdat hij zonder das naar de Koning gaat), en dik (omdat hij niks anders doet dan friten eten: heeft hij zelf gezegd)-> is toch ideaal voor een cartoonist. En tussen haakjes: ooit de karikaturen van Krol van o.a. Elio, Milquet, Reynders en andere Walen gezien? Blijkbaar niet, zoniet zou je zo geen stommiteiten verkondigen-> molitiekers zijn er nu eenmaal om 'in een tekening gevat te worden'. En na Leterme en zijn geit: wie beterof anders dan onzen dikken die denkt dat hij keizer van vlaanderen is....
Wie zit er zijn broek te verslijten op de parlementaire banken zonder ooit hun mond open te doen? Wie profiteert er:: toch wel NVA en VB zeker!!! Geef EERLIJK toe: wie eeft alle VNA-verkozenen reeds éénmaal gehoord in het parlement??Ja, enkel de woordvoerders- maar WIJ betalen die anderen ook!!!
Kijk a.u.b. elke (ELKE) zondagmiddag naar Mise au Point (d.i. 50 weken lang) en geef dan een oordeel- WIJmissen dergelijke debatten - de 7de dag is een lachertje!- - en als het kan: kijk ook naar Controverse op RTL-> in al deze programma's zitten Vlamingen - waar zijn de Franstaligen in de 7de Dag?? - natuurlijk komen die niet voor 5 minuten-> die debatten op RTL en RTBF duren, zoals het hoort, 1 uur-> kan men tenminste iets zeggen!
Reageer
Opgelet: Het is niet mogelijk om anoniem te reageren. Uw loginnaam zal bovenaan uw reactie verschijnen.
Om een reactie te plaatsen, dien je geregistreerd te zijn:
Mensen
- Student veroordeeld voor filmen van homoseksuele kamergenoot
- As van Star Trek-legende Scotty naar de ruimte gebracht
- Facebook-oprichter Mark Zuckerberg wijzigt profiel naar getrouwd
- 'Ooit riep ik dat de CVP een echte hoer was'
Technologie
- Google vindt verplichte filter op pornografie geen goed idee
- Twitter biedt kansen voor de overheid
- Verander je foto in een sculptuur
- De toekomst: printbare zonnecellen
Wetenschap
- 3.000 jaar oude zegel bewijst bestaan van Bethlehem voor Christus
- 'Er zijn oneindig veel heelallen'
- Nachtverlichting trekt allerhande insecten aan
- Gammastralen mogelijk niet de bron van kosmische straling
Cultuur
- NTGent en Toneelhuis kiezen voor seks, romanbewerkingen en vroegere succescreaties
- Roma viert tiende verjaardag
- Dans: Anne Teresa De Keersmaeker analyseert zichzelf in uitmuntend boek
- Belg Marc Bouchkov haalt finale Koningin Elisabethwedstrijd
Buitenland
- Noodwet kan studenten in Québec niet kalmeren
- Eerste stemronde Egyptische presidentsverkiezingen begonnen
- Verkiezingen schudden Italië door elkaar
- Aarde beeft nu ook in Bulgarije
Economie
- Beleggerscompetitie: Hoogspanning
- Ellende op financiële markten kan nog twee jaar duren volgens Schäuble
- Groen twijfelt aan veiligheid kerncentrale Gravelines
- Moody's doet beurzen schrikken




Even geduld, a.u.b.
