'Een indexsprong is een interessant idee'
zaterdag 28 januari 2012 om 08u22

Steven Vanackere © Belga
Voor het eerst sinds de jaren tachtig zet een minister van Financiën, Steven Vanackere (CD&V), de deur op een kier voor een indexsprong. Niet om de begroting te stutten, maar wel om de concurrentiekracht van de bedrijven te versterken. Ook zijn partijgenoot en Vlaams minister-president Kris Peeters noemt een indexsprong een "interessant idee".
"We zullen de loonevolutie moeten afwachten," zegt Vanackere in een interview met de Tijd. "En misschien is er dan ruimte voor."
Staking
Aan werkgeverszijde wordt inmiddels al hardop gedroomd van zo'n indexsprong. Want daardoor zouden de lonen minder snel stijgen. Dat is meteen de grote vrees van de vakbonden die op de achtergrond heeft meegespeeld in de beslissing om maandag het land plat te leggen.
"Wij staken ook, omdat er nieuwe besparingen komen. Misschien zelfs een ingreep in de index. En daar moeten wij ons tegen verweren", zegt Luc Hamelinck van de koepel van de christelijke overheidsbonden.
Te laat
Toch is de kans klein dat de regering-Di Rupo bij de begrotingscontrole eind februari overgaat tot een indexsprong. Al is het maar omdat die te laat zou komen en geen effect zou hebben op de begroting 2012, want gisteren is de spilindex overschreden. Daardoor gaan in februari de uitkeringen en in maart de lonen van de ambtenaren 2 procent omhoog.
Volgens Vanackere heeft het overigens weinig zin de indexsprong in te zetten om budgettaire redenen. "Een indexsprong moet dienen om de concurrentiekracht van de bedrijven te verbeteren." Voor relancemaatregelen die geld kosten, is er volgens Vanackere in ieder geval budgettair geen ruimte. "We moeten geld vinden, veeleer dan uit te geven."
'Extra stimulans'
Vlaams minister-president Kris Peeters is het daar volmondig mee eens. "Een indexsprong is een interessant idee. Zo'n indexsprong kan ons bedrijfsleven en onze economie een extra stimulans geven", zei hij op Radio 1.
Een indexsprong kan volgens Peeters ook voor buitenlandse bedrijven een signaal zijn om "te blijven investeren in Vlaanderen en België". (Belga/KVDA)
Mensen
- Student veroordeeld voor filmen van homoseksuele kamergenoot
- As van Star Trek-legende Scotty naar de ruimte gebracht
- Facebook-oprichter Mark Zuckerberg wijzigt profiel naar getrouwd
- 'Ooit riep ik dat de CVP een echte hoer was'
Technologie
- Google vindt verplichte filter op pornografie geen goed idee
- Twitter biedt kansen voor de overheid
- Verander je foto in een sculptuur
- De toekomst: printbare zonnecellen
Wetenschap
- 3.000 jaar oude zegel bewijst bestaan van Bethlehem voor Christus
- 'Er zijn oneindig veel heelallen'
- Nachtverlichting trekt allerhande insecten aan
- Gammastralen mogelijk niet de bron van kosmische straling
Cultuur
- NTGent en Toneelhuis kiezen voor seks, romanbewerkingen en vroegere succescreaties
- Roma viert tiende verjaardag
- Dans: Anne Teresa De Keersmaeker analyseert zichzelf in uitmuntend boek
- Belg Marc Bouchkov haalt finale Koningin Elisabethwedstrijd
Buitenland
- Noodwet kan studenten in Québec niet kalmeren
- Eerste stemronde Egyptische presidentsverkiezingen begonnen
- Verkiezingen schudden Italië door elkaar
- Aarde beeft nu ook in Bulgarije
Economie
- Beleggerscompetitie: Hoogspanning
- Ellende op financiële markten kan nog twee jaar duren volgens Schäuble
- Groen twijfelt aan veiligheid kerncentrale Gravelines
- Moody's doet beurzen schrikken




Even geduld, a.u.b.
