‘Di Rupo zit vast in een bunkervisie’
woensdag 01 februari 2012 om 14u00
Kamerlid Bruno Tuybens ziet met lede ogen aan hoe de benoemingstrein van de regering-Di Rupo op strikt partijpolitieke sporen op gang wordt getrokken.

Bruno Tuybens ‘Bij privébedrijven eisen we onafhankelijke bestuurders. De overheid moet dat principe ook zelf toepassen.’ © Reporters
Bij het aantreden van de regering-Di Rupo was bekend dat het kabinet snel zou overgaan tot een belangrijke benoemingsoperatie in de ambtenarij en bij de overheidsbedrijven. Dat komt omdat tijdens de lange periode van lopende zaken heel wat noodzakelijke benoemingen niet konden gebeuren.
Maar wat hij vaststelt, stuit Bruno Tuybens (SP.A) toch tegen de borst. Tuybens, in de Kamer algemeen erkend als de specialist deugdelijk bestuur, is sceptisch over de benoemingscultuur die uitgaat van het nieuwe kabinet. ‘De regering blijft vastzitten in een bunkervisie, in het vaste denkpatroon van klassieke politieke benoemingen’, aldus Tuybens. ‘Dat wordt almaar ingewikkelder: deze regering telt al zes partijen, drie politieke families, uit twee communautaire groepen. Men wil met al die evenwichten rekening houden, en alles aan alles koppelen in één grote operatie.’
Dergelijke ‘benoemingscarrousels’ zijn inherent aan de Belgische politiek, ongeacht welke partijen in de regering zitten. Tuybens erkent graag dat talloze administraties en overheidsbedrijven ook via dit systeem ‘werkelijk schitterende bestuurders’ hebben gekregen. Maar ten gronde pleit hij voor een andere aanpak. ‘Van privébedrijven eisen we de aanwezigheid van een aantal onafhankelijke bestuurders. De overheid moet dat principe ook zelf toepassen. Onafhankelijke bestuurders zorgen namelijk voor betere beslissingen. Onderzoek leert dat hoe diverser een groep beslissers is, hoe groter de kans dat de beslissingen breed gedragen zijn en een langetermijnfocus hebben. Bij de Belgische overheid breken onafhankelijke bestuurders met de vaste reflexen van de traditionele partijpolitieke bestuurders. En niet te vergeten: de belangen van het personeel en de klanten, die tot nog toe sterk onderbelicht bleven, verdienen het ook vertegenwoordigd te worden in de raad van bestuur, gelijkwaardig aan die van de aandeelhouders.’
Tuybens verwijst graag naar een ‘eigen’ prestatie. Toen hij staatssecretaris was, kwam in 2006 de nieuwe Federale Participatie- en Investeringsmaatschappij (FPIM) tot stand. Tuybens vocht en kreeg twee ‘onafhankelijke’ bestuurders op twaalf. Ze mochten geen politieke banden hebben, ze werden via gewone jobadvertenties gezocht, en hun selectie werd toevertrouwd aan een onafhankelijke jury. Zes jaar later erkent men bij de FPIM dat die operatie geslaagd is.
Tuybens vindt wel wat gehoor bij de regering, maar (nog) niet veel steun. De regering argumenteert dat de benoemingen er komen op voorstel van headhunter Egon Zehnder. Tuybens: ‘Dat garandeert toch geen echte “onafhankelijkheid”? Elke meerderheidspartij mocht aan Egon Zehnder haar “voorkeuren” laten weten. Vervolgens zie ik dat sommige vicepremiers hardnekkig aan dat lijstje vasthouden.’
En hoe dan ook blijft het een bijzonder moeilijke operatie. Elio Di Rupo heeft zijn vicepremiers al op een avondlijk maal uitgenodigd om de knopen door te hakken voor de belangrijkste benoemingen. De bijeenkomst eindigde zonder akkoord. Tuybens: ‘Nog een indicatie dat het klassieke systeem van politieke evenwichten en afspraken zijn beste tijd heeft gekend.’ (WP)
Reacties
@ Roger Vanthillo. Je suggereert dat ik denk dat alles de schuld is van de NVA.... maar ik schreef niets over de NVA. Waar het hart van vol is zeker? Ik schreef eigenlijk dat ik de grote verontwaardiging op dit artikel niet begrijp. Alle politieke partijen - behalve één - wijzen politieke benoemingen niet af. En noem het gerust een vooroordeel, maar ik denk dat geen enkele van de mensen die hier reageren op die partij stemmen. Ze stemmen dus allen, behalve degenen dan die niet meer gaan stemmen, op een partij die daar niet tegen is. Wat het rotatieprinciepe betreft... daar gaat het hier niet over maar toen Agalev dat hanteerde vond de goegemeente dat geweldig onnozel. Toen ze dat overboord gooiden (een wijze beslissing) vinden dezelfden dat niet beginselvast. Waarom zouden de groenen zich daar druk om moeten maken?
'Met lede ogen ' zegt Tuybens, om te verstoppen dat hij een slaaf is van de PS en de 'capo dei tutti capi'.
AlEx heel juist enkel de Vlaming kan er verandering in brengen en zeker niet door op vazalen partijen te blijven stemmen van de PS, men weet wel wie. Maar de Vlaming die steeds mekkert over hoge belastingen en zelfs een vermeerdering van die belastingen, waarom mekkert hij dan nog? 2/3 Heeft toch daarvoor gekozen of niet, dus Vlaanderen heeft gekozen voor extra belastingen en zichzelf binnen de 10 jaar uit de markt te prijzen in de bedrijfswereld. Dus Vlaanderen krijgt waarvoor het gekozen heeft, extra belastingen, verarming, een asielbeleid dat gewoon verder boert als voorheen (hopelijk maakt Maggie er wel iets van, maar de PS zal wel achter de schermen dwars liggen) en op gebied van justitie zal er niets veranderen.
Wat is de bedoeling van dit optreden van Tuybens ? In opdarcht van de SPa-leiding het goedgelovige kiesvee proberen wijs te maken dat de SPa niet aan de leiband van de PS en Di Rupo loopt ? Ik vermoed dat enkel SPa-getrouwen zich nog zoiets laten wijsmaken want wie anders zou dat nog geloven ? Het zou me niet verbazen als Di Rupo vooraf zijn goedkeuring heeft gegeven dat de SPa zich even zo mag profileren in de pers, vergeten we immers niet dat Di Rupo van bij de aanvang gesteld heeft dat de collaborerende Vlaamse partijen alle kansen moeten krijgen om beloond te worden voor hun regeringsdeelname : zo mocht Van Quicklenborne al onmiddellijk een liberale propagandaslag slaan en kwam wat later ook Vanackere voor CD&V aan de beurt. Tot nu toe loopt de regie vlotjes en de acteurs spelen hun rol met overtuiging.
Reageer
Opgelet: Het is niet mogelijk om anoniem te reageren. Uw loginnaam zal bovenaan uw reactie verschijnen.
Om een reactie te plaatsen, dien je geregistreerd te zijn:
Mensen
- Student veroordeeld voor filmen van homoseksuele kamergenoot
- As van Star Trek-legende Scotty naar de ruimte gebracht
- Facebook-oprichter Mark Zuckerberg wijzigt profiel naar getrouwd
- 'Ooit riep ik dat de CVP een echte hoer was'
Technologie
- Twitter biedt kansen voor de overheid
- Verander je foto in een sculptuur
- De toekomst: printbare zonnecellen
- Facebook test berichten tegen betaling
Wetenschap
- Eerste private ruimtevlucht gelanceerd
- Planten gedragen zich anders in stad dan op platteland
-
In beeld: Tien private ruimteprojecten voor de toekomst

-
In beeld: Ring van vuur

Cultuur
- Roma viert tiende verjaardag
- Dans: Anne Teresa De Keersmaeker analyseert zichzelf in uitmuntend boek
- Belg Marc Bouchkov haalt finale Koningin Elisabethwedstrijd
-
Waardeloos geld door de eeuwen heen

Buitenland
- Verkiezingen schudden Italië door elkaar
- Aarde beeft nu ook in Bulgarije
- Di Rupo nodigt Obama uit naar België te komen
- Robert M. krijgt 18 jaar cel
Economie
- Beleggerscompetitie: Hoogspanning
- Ellende op financiële markten kan nog twee jaar duren volgens Schäuble
- Groen twijfelt aan veiligheid kerncentrale Gravelines
- Moody's doet beurzen schrikken




Even geduld, a.u.b.
