Brussel en Antwerpen op hun hoede voor moslimprotest

vrijdag 14 september 2012 om 18u07

Ook in Brussel en Antwerpen heerst ongerustheid over mogelijke prostestacties tegen de anti-islamfilm ‘Innocence of Muslims’.

Overal ter wereld lokt de film 'Innocence of Muslims' felle reacties uit © AFP

Uit voorzorgsmaatregelen werd het personeel van de Amerikaanse ambassade op de Regentlaan aan de Brusselse kleine ring vrijdagmiddag opgeroepen vroeger te vertrekken wegens mogelijke manifestaties voor het gebouw. Geruchten deden de ronde dat er mogelijk zou worden gemanifesteerd.

In Antwerpen is per sms opgeroepen om zaterdag actie te voeren tegen de film. Naar hoeveel personen de sms'jes zijn verstuurd en wie er het initiatief toe nam, is niet bekend. De politie onderzoekt de zaak, maar er is alvast geen toelating tot een betoging aangevraagd.

"Het onderzoek zit nog in een verkennende fase", zegt woordvoerder Fons Bastiaenssens van de lokale politie. "De berichten roepen op tot een bijeenkomst zaterdag om 15 uur aan de Drink in Borgerhout."

De cel Diversiteit neemt de oproep alvast ernstig. De precieze inhoud van de tekstberichten wordt voorlopig niet vrijgegeven, om de gemoederen niet onnodig te verhitten. Het is dan ook niet duidelijk of er enkel sprake is van een vreedzame betoging dan wel een oproep tot geweld.

Elders ter wereld zijn de voorbije dagen al verscheidene demonstraties tegen de film, die de profeet Mohammed voorstelt als een moordenaar en verkrachter, uit de hand gelopen. Ook de aanval op het Amerikaanse consulaat in Benghazi (Libië) dinsdag, waarbij de Amerikaanse ambassadeur en drie andere personeelsleden om het leven kwamen, kwam voort uit een geëscaleerde protestactie tegen de film. (Belga/TE)

Knack-nieuws in je facebook nieuwsfeed

Meer over:

 

Reacties

scherpschutter | 16 september 2012

Er waren inderdaad protesten tegen The Last Temptation of Christ, maar er werd op televisie ook volop over de film gediscussieerd. Ik herinner me bijvoorbeeld dat een Nederlandse omroep (ik dacht de katholieke KRO) een extra uitzending aan de film wijdde, waarin diverse theologen over de film van gedachten wisselden, en tot de slotsom kwamen dat het allemaal best meeviel. Het voorval in Parijs was een betreurenswaardig incident, maar er was geen sprake van wereldwijd gewelddadig verzet van christelijke zijde. Ook naar aanleiding van Life of Brian en The Passion of the Christ was er enige ophef, maar over beide films werd in veel landen op het openbare net gediscussieerd (het gesprek tussen enkele vertegenwoordigers van de katholieke en Anglicaanse kerk en de leden van Monty Python was hilarisch). Het lijkt me dus dat de vergelijking mank gaat, of in elk geval wel erg sterk in het voordeel van het christendom uitvalt. Men trouwens ook in iedere goede boekhandel studies vinden, variërend van populair-wetenschappelijke werkjes tot doorwrochte academische tractaten, waarin wordt ingegaan op de historische achtergrond van de Evangeliën of het vroege christendom, waarbij de conclusie vaak luidt dat de kerken hun volgelingen veel hebben wijsgemaakt. Let wel, dit soort studies worden al meer dan honderd jaar uitgevoerd (het monumentale Geschichte der Leben–Jesu–Forschung, waarin Albert Schweitzer een overzicht geeft van de op dat reeds uitgebreide literatuur over dit onderwerp, verscheen in 1913), en de meeste onderzoekers zijn christenen. Vergelijkbare studies zijn in de islamitische wereld nog altijd taboe. De schaarse historische studies naar de oorsprong van de islam, zijn verricht door niet-moslims en ze worden niet in islamitische landen verspreid.

Ongepast?

marx1 | 16 september 2012

Blijkbaar wel Panama. Dit haal ik van Wikipedia na kort onderzoek : "Op 22 oktober 1988 gooiden enkele christelijke fundamentalisten uit Frankrijk molotovcocktails in een bioscoop in Parijs. Dertien mensen raakten gewond, waarvan er vier ernstige brandwonden opliepen. In 1989 toonde een leerkracht in Albuquerque de film aan enkele leerlingen van de richting "geschiedenis". Dit leverde hevige protestacties op van de ouders en een lokale radiopresentator." Moet de betrouwbaarheid van de gegevens nog natrekken. Op Engelstalige sites lees ik dat in Frankrijk, Parijs, ook een bioscoop door een brandbom zou zijn vernield. Hoe dan ook, ik denk dat het momenteel, op grond van de beschikbare informatie, voor elk weldenkend mens duidelijk is dat de bewuste film op Youtube slechts een dekmantel is voor de vele protesten. Het protest en geweld heeft weinig tot niets met deze film te maken maar er lijken andere dieper liggende oorzaken te zijn voor deze scenes.

Ongepast?

 

Reageer

België

Economie

Buitenland

Cultuur

Wetenschap

Technologie

Mensen

Nieuwsbrief

Ontvang elke middag een overzicht van het belangrijkste nieuws en om 18u de Knack Avond-update.

Schrijf u in op Knack dagelijkse nieuwsbrief

Schrijf u in op Knack Avond-update

E-mail:
 

Meeste reacties

Meest gedeeld