Aanslag Luik: moord als nalatenschap
dinsdag 13 december 2011 om 19u01
Drie vragen aan Stéphane Bourgoin, expert inzake massamoordenaars, over mensen als Nordine Amrani: ‘Ze doden om iets na te laten’

Politieman op de kerstmarkt van de Place Saint Lambert, waar Noredine Amrani 3 dodelijke slachtoffers en 75 gewonden maakte. © Belga
Nordine Amrani, de man die de moorden pleegde op de Place Saint Lambert in Luik, staat op de – helaas – lange lijst van massamoordenaars. Wie zijn die criminelen die blind het vuur openen op een menigte? Stéphane Bourgoin, expert inzake massa- en seriemoordenaars, analyseert.
Nordine Amrani is een massamoordenaar. Wat typeert hen?
Stéphane Bourgoin: Het zijn compleet gefrustreerde mensen, ervan overtuigd dat ze niet voldoende erkend worden. Meestal zijn ze gefascineerd door vuurwapens, bijvoorbeeld oorlogswapens of jachtgeweren, zoals het geval bij de doder van Luik (Amrani werd in 2008 veroordeeld wegens het bezit van een waar wapenarsenaal. Hij had onder andere een raketwerper, een Fal-geweer, een Kalasjnikov (AK47) en een MP40 met lazerzoeker, nvdr.). Velen onder hen houden ervan zich te kleden in militaire uniforms.
In 80 procent van de gevallen zijn het ook ‘extraverte zelfmoordenaars’: ze willen niet in hun eentje ergens in een hoekje uit het leven stappen. Integendeel: ze willen een onuitwisbaar spoor nalaten in de geschiedenis, omdat ze gedreven worden door haat en een enorme drang naar wraak.
Amrani was heel zwaar gewapend, met granaten en geweer. Waarom willen ze zo veel mogelijk slachtoffers maken?
Bourgoin: Dat hoort bij hun wraakplan. Door zoveel mogelijk mensen te doden, laten ze een spoor na. Zo’n moordenaars zijn extreem narcistisch. De anderen, hun slachtoffers, zijn van geen enkel belang: het draait allemaal rond hen.
Hoe kunnen dergelijke misdaden vermeden worden?
Bourgoin: Volgens mij is de beste remedie hun identiteit niet vrij te geven. Want deze mensen imiteren elkaar. Een voor een willen ze geschiedenis schrijven. In Zwitserland geven de media de namen van massamoordenaars niet meer vrij. Onlangs is men daar in Québec ook mee begonnen.
Deze aanpak is echter erg moeilijk vol te houden voor justitie, de media en de politie. Zeker in een wereld waarin informatie zo snel circuleert.
Thierry Denoël
Reacties
@marx1 De koran keurt geweld af, het zijn enkel de gekke mensen onder de moslims die hun geloof misbruiken en in de naam van Allah doden. Maar zij -niet moslims- die dan zo een laag intelect hebben gebruiken dat dan weer om ALLE moslims over dezelfde kam te scheren!!! Voor degene die het nog niet zouden doorhebben: ER ZIJN ONDER ELK GELOOF EN ONDER ELKE NATIONALITEIT "FOUTE" MENSEN "GEKKE" INDIVIDUEN OF HOE JE ZE OOK WIL NOEMEN!! IEMAND DIE VERALGEMEEND TOONT GEWOON DAT HIJ OF ZIJ TE ACHTERLIJK IS OM NORMAAL TE REDENEREN AANVAARD DE MENS ALS INDIVIDU NIET ZOALS HIJ IS. EN ZOALS IK AL ZIJ DAN IS ELKE BELG EEN DUTROUX!!!
kan minsten één van jullie het verband tussen een naam en een godsdienst uitleggen? Als je mijn naam leest, welke godsdienst belijd ik dan? Kan iemand mij uitleggen wat het verband is tussen Islam en geweld? Iemand die de Islam kent wel te verstaan!
Amai amai, wat kunnen sommige mensen toch super veralgemenen.... Het is een man die moslim is die het gek in zijn hoofd krijgt om dit te doen, en plots zijn het weer 'de moslims'?? Geloof me, er zijn veel moslims die zo'n mensen als deze knettergek verklaren, en er zijn er enorm veel die het terrorisme veroordelen!!! Ik vindt dat een volk niet mag afgerekend worden op de rotte individuen!!! Of zijn wij allemaal Dutroux' misschien dan?? Of die gek die in die creche die onschuldige baby's heeft afgeslacht?? Als zij als 'de moslims' met negatieve ondertoon worden bestempeld, dan zijn wij 'de Dutroux' SIMPEL
aan Jazzy : Vlamingen uitroeien ... (beter luisteren) 't is in Luik gebeurd dus het zijn de Walen die hier uitgeroeid worden. Franskilljons bedoeld u daarmee BELGEN, FRANSEN, ZWITSERS, CANADEZEN ea. mensen die Frans spreken en zijn dit volgens U ook allemaan criminelen? Wist niet dat kleur, taal, religie, origine al genoegwas om als crimineel bestempeld te worden. Crimineel gedrag huist in de hersenen en nergens anders. Aan uw uitspraken kleeft toch ook een zekere vorm van agressiviteit die getuigt van beginnend crimineel gedrag, beter eens laten onderzoeken alvorens meer van dit soort incidenten voorkomen !!
Reageer
Opgelet: Het is niet mogelijk om anoniem te reageren. Uw loginnaam zal bovenaan uw reactie verschijnen.
Om een reactie te plaatsen, dien je geregistreerd te zijn:
Mensen
- Student veroordeeld voor filmen van homoseksuele kamergenoot
- As van Star Trek-legende Scotty naar de ruimte gebracht
- Facebook-oprichter Mark Zuckerberg wijzigt profiel naar getrouwd
- 'Ooit riep ik dat de CVP een echte hoer was'
Technologie
- Twitter biedt kansen voor de overheid
- Verander je foto in een sculptuur
- De toekomst: printbare zonnecellen
- Facebook test berichten tegen betaling
Wetenschap
- Eerste private ruimtevlucht gelanceerd
- Planten gedragen zich anders in stad dan op platteland
-
In beeld: Tien private ruimteprojecten voor de toekomst

-
In beeld: Ring van vuur

Cultuur
- Roma viert tiende verjaardag
- Dans: Anne Teresa De Keersmaeker analyseert zichzelf in uitmuntend boek
- Belg Marc Bouchkov haalt finale Koningin Elisabethwedstrijd
-
Waardeloos geld door de eeuwen heen

Buitenland
- Verkiezingen schudden Italië door elkaar
- Aarde beeft nu ook in Bulgarije
- Di Rupo nodigt Obama uit naar België te komen
- Robert M. krijgt 18 jaar cel
Economie
- Beleggerscompetitie: Hoogspanning
- Ellende op financiële markten kan nog twee jaar duren volgens Schäuble
- Groen twijfelt aan veiligheid kerncentrale Gravelines
- Moody's doet beurzen schrikken




Even geduld, a.u.b.
